جلسه هشتم آموزش Microsoft Windows Server 2003

به نام آنکه هر چه داریم و هر چه هستیم از اوست

بار دیگر سلام به دوستان عزیز شبکه های کامپیوتری ،

عجب دنیایی این دنیای شبکه ، ما که لذت می بریم شما رو نمی دانم.

دراین جلسه از آموزش به سراغ مبحث بعدی از ویندوز سرور ۲۰۰۳ و مبحث Group Accounts می رویم.

در ویندوز XP ما ۳ نوع گروه داشتیم :

- Local Groups

- Built-in Local Groups 

- Built-in System Group

در ویندوز ۲۰۰۳ ما ۲ نوع مشخصه یا Attribute داریم :

1 - Type

2 - Scope

Type به دو زیر گروه Security و Distribution تقسیم می شود.

Scope نیز به 3 حالت Domain Local ، Global و Universal تقسیم می شود.

حالا اصلا بگوییم که تعریف Type و Scope چه هستند ؟

در اصل Type تعیین کننده کاربرد آن گروه تعریف شده می باشد. و Scope تعیین کننده حوزه عضو پذیری و همچنین حوزه دسترسی یا همان Permission پذیری می باشد.

تفاوت بین گروه های Security و Distribution :

- گروه های Distribution را نمی توان Permission داد ولی گروه های Security را می توان سطح دسترسی یا Permission برای آن تعریف کرد.

- گروه های Distribution بیشتر زمانی استفاده می شود که مسائل امنیتی نداشته باشیم ولی گروه های Security دارای قابلیت تعریف امنیت و سطح دسترسی می باشند و دقیقا همان مسئله قبلی که اشاره کردم، در نتیجه گروه های Security  دارای Attribute های بیشتری نسبت به گروه های Distribution می باشند و در نتیجه پردازش آنها بیشتر طول می کشد.

-البته در مبحث گروه ها در ویندوز 2003 مطلب بسیار میباشد مثلا حوزه عضو پذیری آنها و ... که ما در اینجا نمی توانیم به همه آنها بپردازیم و برای درک آنها به کتابهای ویندوز 2003 سرور مراجعه نمایید و اگر سوالی بود مطرح نمایید.

Global Catalog :

Global Catalog یک Database کوچک می باشد که در آن Attribute های مناسب برای Search تمامی موارد ( Objects ) می باشد را دارا می باشد.ثلا برای پیدا کردن یک کاربر در AD از Global Catalog استفاده می شود.

کاربرد دیگر Global Catalog این می باشد که گروه های Universal و اعضای آنها در داخل Global Catalog ذخیره می شوند.

در لحظه Logon کاربران شبکه به سرور عضویت کاربر در گروه ها چک می شود و Authenticate می شود. بدین منظور اگر Global Catalog از کار بیفتد دیگر هیچ کاربری به جز Admin خود Domain نمی تواند Logon نماید. و ان به این دلیل می باشد که کاربر معلوم نیست که چه عضویتی در گروه ها داشته و چه سطوح دسترسی برای آن تعریف شده است در نتیجه از Logon آن برای مسائل امنیتی جلوگیری می شود.

در جلسه بعدی در رابطه با Domain Function Level ها و دیگر مباحث ویندوز 2003 صحبت خواهیم کرد.

در انتها یک جمله که خودم خیلی دوستش دارم را می نویسم :(البته این جمله اختصاصی برای کسی می باشد )

زندگی یک تابلوی نقاشی است. هر رنگی که استفاده می کنی خیلی مهم هستش چرا که قابلیت پاک کردن اونها رو نداری. پس سعی کن همیشه از رنگهای شاد و طرحهای زیبا برای ترسیم نقاشی خود استفاده کنی.

همیشه شاد باشید.

/ 58 نظر / 145 بازدید
نمایش نظرات قبلی
parmis

az shokhi ke begzarim matalebeton kheily ba arzeshe,taze majaniam hast,man baray ye kursh 3haftei ke 6baram bishtar nist bayad 1miliono 100 bedam kare shoma aliye

فاطیما

شيشه اي مي شكند... يك نفر مي پرسد...چرا شيشه شكست؟ مادر مي گويد...شايد اين رفع بلاست.

اقليما

آقای مدير گروه قصد بروز کردن نداريد ؟

نيلو

سلام و دورد. با دوتا مطلب قشنگ منتظر گرماي وجود فنكويليتون هستم. شاد باشيد ... هميشه ... در اسرع وقت برمي گردم در مورد مطلبتون صحبت و اگر قابل باشم نظري دارم. حتما ...

EKE

جالبه . نظرات در مورد نوشته های وبلاگ همه شکلکه یا جملات عاشقانه است. اخه حماقت تا چه حد؟؟؟ مدیر هم یه مشت کسشر نوشته همه به به میگن. اخه خاک دو عالم بر سرت مجبوری متن کتاب رو اینجا کپی کنی؟

MCSE

سلام.خیلی خوبه اما برا کسی که قبلاً کلاس MCSE رو گذرونده و الان بخواد دوره کنه. خدا اجرتون بده