جلسه اول امنیت شبکه

به نام خدا

 

ایجاد امنیت برای محافظت از دارایی­ها تعریف می­گردد. روش های تعریف شده و استانداردهای متفاوتی برای حفظ دارایی­ها موجود است.

در مورد امنیت مفاهیم مختلفی وجود دارد. امنیت می تواند شامل محافظت (protection) و یا تشخیص(detection) باشد.

  • امنیت

حفظ دارایی­ها برای جلوگیری از آسیب­رسانی به آنهاست. یعنی ممکن است دارایی وجود داشته باشد، اما هیچ تهدیدی برایش معنی پیدا نکند. مانند تکه­های الماسی که در کهکشان موجود است، تعریف امنیت برای این دارایی­ها مادامی که تهدیدی برایشان نیست، معنی ندارد.

 

حفاظت از دارایی ها با اطلاع از اینکه این دارایی آسیب پذیری دارد و می­تواند با سواستفاده از این آسیب­پذیری مورد حمله قرار بگیرد، انجام می­پذیرد. مثلا پایگاه داده­ای که در شبکه موجود است و اطلاعات و شناسه­های کاربران را در خود ذخیره کرده است، یک دارایی در شبکه محسوب می­شود و باید مورد حفاظت قرار گیرد زیرا در صورت دسترسی افراد غیرمجاز، به شبکه آسیب می­رسد. پس این آسیب­پذیری می­تواند مورد سواستفاده قرار گیرد.

  • تشخیص

زمانی که تشخیص مد نظر ما باشد، باید ابزار و تمهیداتی در شبکه تعریف کنیم تا قابلیت تشخیص حمله­ها (attack) را داشته باشد. ابزاری که وضعیت شبکه را آمارگیری نموده و در هر زمان از وضعیت ابزار شبکه، نودهای ارتباطی، ترافیک بین مسیریابها، نوع ترافیک انتقالی، زمان پیام­ها و بسیاری از پارامترهای شبکه آگاهی دارد.

 

این ابزار وضعیت شبکه را همچون موجود زند­ه­ای گزارش می­دهند و در صورت ایجاد هر گونه وضعیت مشکوک در شبکه اقدامات امنیتی لازم را انجام می­دهند.

 

محافظت و تشخیص نقشی همانند پیشگیری و درمان در مقابل بیماریها را دارند. تشخیص حمله در صورتی که از آن جلوگیری نماید، یک تشخیص فعال(detectionactive) نامیده می­شود.

 

دسته­ دیگر تشخیص  را تشخیص منفعل(passive detection) می نامیم. در این تشخیص بعد از وقوع حمله، گزارشی از وضعیت شبکه داده می­شود و توانایی پیش­بینی و پیشگیری از حمله­ها وجود ندارد.

 

ایمن سازی ارتباطات در شبکه طبق استانداردهای تعریف شده دارای بخش­ها و مفاهیم متفاوتی است.

 

 

هراستانداردی بخش­هایی را برای امنیت تعیین می­کند وحفظ امنیت هر داده­ای بعضی از این بخش­ها را شامل می­شود. در ادامه به بخش­های اساسی مفهوم حفظ امنیت می پردازیم.

 

1)          Access control

2)          Authentication

3)          Non-repudiation

4)          Data confidentiality

5)          Communication security

6)          Data integrity

7)          Availability

8)         Privacy

 

 

برخی مفاهیم ضروری هستند. حفظ محرمانگی داده از ضروریات اولیه است. داده ارسالی که در شبکه تنها باید برای گیرنده و مقصد مفهوم و قابل استفاده باشد و بقیه گیرندگان غیر مجاز قابلیت بهره بردن از آن را نداشته باشند.

 

بجز محرمانگی , احراز هویت فرستنده پیام هم ارزشمند است.

 

این هشت مفهوم بر اساس استاندارد  ITU-T X.805تعریف شده است و ما آنها را به ترتیب در جلسات بعدی بررسی می­نماییم.

/ 6 نظر / 55 بازدید
كلوب آموزش

سلام.اگه ي پايه ي تبادل لينكي منو با نام كلوب آموزش لينك كن. خبرم كن كه لينكت كنم

سيامك

سلام خیلی علیه نیازم را بر طرف میکنی... دانشجویه رشتهitهستم ونيازهايي در باره سيستم عامل مديريت شبكه...شبكه هاي كامپيوتري..آشنايي با مباني امنيت شبكه....دارم اگه لطف كني استادي كني برام ايميلش كن اگه pdfهم باشه شرمنده كردي