جلسه سوم آموزش + Network

به نام آنکه هر چه داریم و هر چه هستیم از اوست

سلام دوستان عزیز شبکه های رایانه ای ،

در ابتدا از تمامی دوستان عزیز بابت تاخیر در آپدیت وبلاگ عذرخواهی می کنم چرا که بالاخره درگیری های کاری و روزمره انسان تمامی ندارد. ثانیا بنا به درخواست بسیاری از دوستان که چه به صورت ایمیل و همچنین درخواست به صورت حضوری خدمت بنده مبنی فرموده اند  بر اینکه آموزشهای مقدماتی شبکه را هم تکمیل کنیم ، تصمیم گرفتیم که در کنار ۲ دوره دیگر این کار را انجام دهیم.

به سراغ درس می رویم و یادآوری می کنیم که تا مبحث کارتهای شبکه رسیدیم و توضیحات مختصری دادیم و در ادامه به موارد دیگر می پردازیم.

پارامترهای فیزیکی یک ( NIC ( Network Interface Card :

۱- Transceiver : این پارامتر بر روی کارت شبکه رابط بین NIC و Media می باشد. مثل : RJ45 و BNC .

2- Boot Rom : با استفاده از این پارامتر و قابلیت دو کارت شبکه می توانیم از طریق شبکه بدون استفاده از سیستم عامل به یک سرور وصل شده و بطور مثال شروع به نصب Win 2000 Professional یا XP نماییم.

Slot : توسط این پارامتر می توانیم کارتهای که به PC وصل شده می شوند بر اساس نوع استفاده Slot دارای سرعت های مختلف می باشند. معمولا Slot های معروفی که شرکتهای سازنده مادربرد برای محصولات خود در نظر می گیرند عبارتند از :

الف ) PCI : معمولا به رنگ سفید بر روی مادربرد قرار دارد و برای کارت شبکه نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

ب ) AGP : به رنگ قهوه ای و برای کارت گرافیکی می باشد.

ج) ISA : به رنگ سیاه و برای کارت شبکه می باشد.

د ) EISA : از نوع خیلی قدیمی می باشد.

Speed ( سرعت ) :

معمولا سرعت 10-100-1000 Mb/S سرعت های کارت های شبکه می باشد.

Access Method : معمولا Access Method های استفاده شده در این شبکه اکثرا CSMA/CA و CSMA/CD می باشند. قابل ذکر است که در شبکه های RING نوع Access Method از نوع Toen Ring می باشد.

پارامترهای قابل تنظیم بر روی Device ای مانند NIC :

۱- Interrupt Request

۲ - Memory Address & I/O

۳ -( Direct Memory Access ( DMA

شاد و موفق باشید.

/ 20 نظر / 30 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ماراس

سلام به همه دوستان من يه سوال دارم چطوری میشه conflict نرم افزاری رو برطرف کرد؟ بطور مثال وقتی میخوای با یه نرم افزار مثل PLC کار کنی پیغام میاد که باید یه نرم افزار دیگه مثلا CAD رو از رو سيستم برداری تا plc بتونه کار کنه. در صورتیکه که هر دو نرم افزار هم ضروری و لازم و نميشه يکيشونو حذف کرد. حالا چه باید کرد؟

پويا کوشنده - گروه شبکه و وب پرشين بلاگ

سلام دوست عزيز ( ماراس ) اين مشکل در بسياری از موارد پيش می آيد مثلا نمونه اش برای خود من پیش آمد که در یک شبکه ای دو کامپیوتر روی هر جفت آنها نرم افزار Schematic نصب بود و زمانی که می خواستند کار کنند باید ارتباط شبکه ای خود را با در آوردن کابل شبکه قطع می کردند تا بتوانند همزمان جفت کامپیوترها با کدیگر با آن نرم افزار کار کنند. حالا مشکل شما روی یک سیستم است و این مشکل می تواند دلایل مختلفی داشته باشد مثلا جفت نرم افزار از لحاظ Licence نتوانند با یکدیگر کار کنند و یا سخت افزار شما قابلیت پشتیبانی این دو نرم افزار به طور همزمان را نداشته باشد و یا شاید یک نرم افزار از یک سرویسی در کامپیوتر شما استفاده می کند که نرم افزار دیگر هم از آن سرویس استفاده می کند و تا زمان ریستارت شدن سیستم آن سرویس حتی با بستن نرم افزار Stop نمی شود و خیلی دلایل دیگر. بهتر است که شما متن Error را در اینجا بگذارید شاید راه حلی پیدا شود و همچنین دقیقا اسم نرم افزارها را هم ذکر کنید. موفق باشید.

عليرضا سمر

استاد عالی مثل هميشه ما که فقط لذت ميبريم و البته استفاده

صندوقچه

سلام مهندس وب خوبی دارید.واقعازیباست ودرباره ی کامپیتورچیزهای خوبی به آدم یادمی ده به خصوص به اون هایی که به کامپیوترعلاقمندهستن خوش حال میشم به ماهم سری بزنید.

آرمین

کارتون خیلی عالی هست اما تو متن هها اشتباه های فاهش هست سعی کنید از منابع معتبر استفاده کنید.