جلسه دوازدهم آموزش Microsoft Windows Server 2003

به نام آنکه هر چه داریم و هر چه هستیم از اوست

سلام دوستان ،

در ادامه مبحث دستورات و Commandهای موجود در ویندوز سرور 2003 به سراغ دستورات کاربردی دیگری می رویم که در ارتباط های راه دور یا Remote بسیار موثر و کاربردی می باشند.

دستور DSMod :

جهت تغییراتدر یک  User یا Group استفاده می شود. با دستور DSMod نمی توان اسم کروه را Rename کرد.

دستور DSGet :

زمانی که شما مثلا به دنبال شماره تلفن یکی از کاربران خود هستید و می خواهید آنرا از پروفایل کاربری او بدست آوری با استفاده از این دستور به صورت زیر بایستی عمل نمایید :

Dsget user cn=pouya,ou=webDepartment,dc=securenetwork,dc=local -hometel

و این دستور دارای سوئیچ های دیگری می باشد که می توانیم تمامی مشخصات یک User یا Group را بدست آوریم.

دستور DSMove :

جهت جابه جایی یک Object از جایی به جای دیگر استفاده می شود. بایستی به این نکته توجه شود که این دستور فقط در یک Domain کاربرد دارد.

Dsmove cn=pouya,ou=webDepartment,dc=securenetworks,dc=local -newparent ou=networkDepartment, dc=securenetworks,dc=local

* سوئیچ newparent مسیر جدید قرارگیری Object را مشخص می نماید.

* ما می توانیم سوئیچ newname را قبل از سوئیچ newparent برای اینکه این Object در محل جدید با نامی دیگر منتقل شود داشته باشیم.

دستور dsrm :

جهت پاک کردن یک Object در AD می توانیم از این دستور استفاده نماییم. در صورتی که می خواهیم تمامی زیرشاخه های مثلا یک OU هم پاک شوند باید از سوئیچ sub tree نیز استفاده نماییم.

دستور dsquery :

جهت پیدا کردن یک Object در AD از این دستور استفاده می شود.

dsquery user -name ali

در صورتی که بخواهیم از تمامی Userهای موجود در داخل AD در درون یک فایل txt پشتیبان داشته باشیم بایستی به صورت زیر با استفاده از دستور dsquery عمل نماییم :

dsquery user >d:\users.txt

دستور CSVDE :

جهت Import کردن یا Export کردن Object ها به AD و یا از AD این دستور به کار می رود. به این نکته باید توجه داشته باشیم که برای import کردن باید حتما از سوئیچ i استفاده نماییم و برای Export کردن نیازی به سوئیچی نمی باشد. مثالی از Export کردن Object ها :

CSVDE -f e:\log.txt

با سوئیچ f می توانیم نام و محل ذخیره فایل را مشخص نماییم.

دستور ldifde :

این دستور همانند دستور CSVDE عمل می کند و تنها تفوت آن در حالت فرمت خروجی و چیدمان Object ها در داخل فایل خروجی می باشد و از نظم بهتر و شفاف تری برخوردار است.

برای اطلاعات بیشتر در رابطه با دستورات به منابع زیر مراجعه نمایید:

http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc732406.aspx

http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc731094.aspx

http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc732952.aspx

http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc787549.aspx

http://support.microsoft.com/kb/237677

شاد و پیروز باشید.لبخند

 

/ 17 نظر / 50 بازدید
نمایش نظرات قبلی
اشعار فاطمی

چه سخت است از برايم اين دو گانه کـــه بيـــــنم مردمـــان امـــا تو را نِه عَزيزٌ عَلَيَّ أن أرَی الخَلقَ وَ لا تُرِِی چه سخت است از برايم که مردمان را ببينم اما تورا نبينم ...(دعای ندبه) ---------------------------- يقين دارم که روزی خواهی آمد . از شما و همه دوستان عزيزي که مشتاق امام زمان -عج- هستند دعوت می کنم که اشعار امام زمان -عج- را در موضوعات وبلاگم انتخاب کنند و بخوانند . عید سعید فطر بر شما مبارک باد التماس دعا[لبخند][گل]

بهنامترین

گزارش و جمع بندی جلسه ی سه شنبه نهم مهر هزارو سیصدوهشتاد و هفت که نامی هم از شما در آن برده شد. http://behnamtarin.persianblog.ir/page/copypaste سلام

سپهر

آفرین که به خط فرمان توجه کردید. متاسفانه زیاد در سیستم عاملهای مایکروسافت افراد به خط فرمان توجه ندارند (برعکس سیتمهای UNIX-like) در صورتی که این قابلیت بسیار روی server 2003, 2008 توجه شده.

یعقوب

سلام وب جالبی داری به منم سر بزن[چشمک][چشمک][نیشخند][نیشخند][گل][گل][عینک]

الناز ابراهیم پور

سلام پویای عزیز خوب اعتراف سخته ولی اعتراف می کنم فقط یه خط از پستتو خوندم دلیلش هم اینکه از دنیای اطلاعات و کامپیوتر فقط اینترنتشو بلدم و اینکه توی ورد مطالبمو تایپ کنم [چشمک] شاید هم به همین خاطره که دو ترم متوالی حقوق کامپیوتر رو از واحدهای درسیم حذف می کنم [ناراحت] شاد زی[گل]

رضا

سلام دوست عزیز![چشمک][لبخند] امروز روز قشنگیه! جشن تولد یکسالگی وبلاگ تکنولوژی و اطلاعات عمومی![هورا][هورا] شما هم دعوتید! اگه نیاید... خلاصه ناراحت می شم! مکان: وبلاگ تکنولوژی و اطلاعات عمومی زمان: از امروز تا یک هفته دیگه (صبر کنید صفحه کاملا لود شه) منتظریما! خداحافظ[گل][گل][هورا][هورا]

رضا

سلام دوست عزیز![چشمک][لبخند] امروز روز قشنگیه! جشن تولد یکسالگی وبلاگ تکنولوژی و اطلاعات عمومی![هورا][هورا] شما هم دعوتید! اگه نیاید... خلاصه ناراحت می شم! مکان: وبلاگ تکنولوژی و اطلاعات عمومی زمان: از امروز تا یک هفته دیگه (صبر کنید صفحه کاملا لود شه) منتظریما! خداحافظ[گل][گل][هورا][هورا]

الهام حمیدی

سلام خسته نباشید سوالی داشتم چرا وقتی مطالب را ذخیره می کنم عکسها ذخیره نمی شود

مسعود

از مقاله های ارزشمندتان ممنونم من واقعا عاشق شبکه های کامپیوتری هستم