جلسه یازدهم آموزش + Network

به نام آنکه هر چه داریم و هر چه هسیم از اوست

در ادامه معرفی برخی اصطلاحات در آموزش شبکه به سراغ مابقی مباحث می رویم.

تعریف Gateway :

این Device معمولا از یک کامپیوتر تشکیل شده است. Gateway می تواند در هفت لایه مدل OSI (که در جلسه بعدی کامل لایه ها توضیح داده می شوند)در شبکه های کامپیوتری کار کند. معمولا به هنگام تعریف Gateway آدرس یک Router نرم افزاری و سخت افزاری وارد می شود.


سوئیچ ( Switch ):

سوئیچ نوع دیگری از ابزارهایی است که برای اتصال چند شبکه محلی به یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرد که باعث افزایش توان عملیاتی شبکه می شود. سوئیچ وسیله ای است که دارای درگاه های متعددی است که بسته ها را از یک درگاه گرفته ، آدرس مقصد را بررسی و سپس بسته را به درگاه مورد نظر که به ایستگاه میزبان متصل می باشد ارسال می کند. اغلب سوئیچ های شبکه محلی(LAN) در لایه پیوند داده (Data Link ) مدل OSI عمل می کند.

سوئیچ ها بر اساس کاربردشان به متقارن ( Symetric ) و نامتقارن (Asymmetric ) تقسیم می شوند.

در نوع متقارن ، عمل سوئیچینگ بین سگمنت هایی که دارای پهنای باند یکسان هستند انجام می شود می شود یعنی 10mbps به 10mbps و 100mbps به 100mbps و ... سوئیچ خواهند شد. اما در نوع نامتقارن این عملکرد بین سگمنت هایی با پهنای باند متفاوت انجام می شود.

دستور VLAN در Switch :

جهت اینکه Broadcast های یک سگمنت به یک سگمنت خاص دیگر ارسال نشود می توانیم از فرمان VLAN استفاده نماییم.

نکته :در اینجا تفاوت یکی از تفاوت های بین Router و Switch در این می باشد که Router عملیات Broadcast بین سگمنت ها را کنترل می کند در حالی که Switch علاوه بر این کار ، Broadcast های بین کامپیوترهای یک سگمنت را هم می تواند کنترل نماید.


مدل Open Systems Interconnection ) OSI ) :

سازمان جهانی ISO برای آنکه تولیذکنندگان نرم افزار و سخت افزار را برای ارائه محصولات خود وادار به یک سیستم یکپارچه ای برای محصولات شبکه نماید مدلی تحت عنوان مدل 7 لایه ای OSI را ارائه داد. این مدل کلیه فرایندی که کاربر شروع به ارسال اطلاعات می کند تا زمانیکه اطلاعات به صورت یک سیگنال بر روی Media قرار میگیرد را شبیه سازی می کند.

این مدل شامل 7 لایه می باشد که عبارتند از :

1- Physical Layer

2- Data Link Layer

3- Network Layer

4- Transport Layer

5- Session Layer

6- Presentation Layer

7- Application Layer

لایه Physical پایین ترین لایه و در سطح سخت افزا می باشد و از دید کاربر بسیار پنهان است و لایه Application بالاترین لایه و نزدیکترین لایه به دید کاربر می باشد.


در جلسه آینده در رابطه با این لایه ها توضیحاتی ارائه می شود. البته در رابطه با این لایه ها توضیحاتی به شکل دیگر نیز در دوره آموزش سیسکو ( CCNA ) توسط دوستان ارائه شده است و تک تک لایه ها توضیح داده می شوند.

موفق و سربلند باشید.

/ 8 نظر / 70 بازدید
میفروش

سلام. خدائیش رو بگم !؟ من خیلی از این نوشته ها سر در نمیارم فقط برای عرض ارادت خدمت رسیدم . خوشحال میشم حضورتون را در میسرا ببینم. برقرارباشید.به امید دیدار[گل]

علیرضا

سلام مطلب خوبی بود[دست] از اینکه مرتب به وبلاگ ما سر می زنید تشکر می کنم همچنین برای دسترسی به جدیدترین های وبلاگ ما از این آدرس آخرین مطالب ما را دنبال کنید http://feeds2.feedburner.com/feed-pcmagblog برای ثبت نام در خبر خوان هم از اینجا استفاده کنید http://feedburner.google.com/fb/a/mailverify?uri=feed-pcmagblog از همکاری شما سپاسگذارم[گل]

تالار گفتمان دید و بازدید didobazdid.com

salam weblog jalebi darin omidvaram hamishe movafagh bashi va pishraft koni khosh hal misham dar forume didobazdid ham bebinamet ghorboonet bye www.didobazdid.com تالار گفتمان دید و بازدید سرگرمی و تفریحی دختر و پسر شعر و ادب و همه چیز....

سلام خسته نباشید

حسین

سلام با عرض خسته نباشید به شما دوستان گرامی متشکرم از شما مطالب خیلی خیلی خوبی بو ممنون

محمد مهدی

سلام مطالب عالی بود یعنی مشکلمو حل کرد ولی یک سوال هنوز تو ذهنم مونده اینکه Gatewayدقیقا تو چه لایه ای کار میکنه؟ من کلی تو اینترنت سرچ کردم ولی یا میگفتند Router=Gatewayیا اینکه در 7 لایه کار کند. خواهشمندم این شبهه را جواب دهید اگر زحمتی نیست خوشحال میشم در نظرات وبلاگ بنویسید All the Best For You