جلسه دوازدهم آموزش + Network

به نام آنکه هر چه داریم و هر چه هستیم از اوست

سلام دوستان عزیز

در ادامه آموزش مقدمات شبکه در این جلسه قرار بود که در رابطه با لایه های OSI صحبت کنیم که البته به صورت های دیگر همانطور که گفته شد در آموزش سیسکو (CCNA ) مطالبی ذکر شده است. ما در این جلسه موارد مهمی از کارایی و وظایف هر یک از این لایه ها را برای شما دوستان عزیز عرض می کنم.


لایه Physical (فیزیکی) :

در مدل OSI این لایه اولین و پایین ترین لایه می باشد. این لایه برای انتقال یکسری از بیت های نامنظم از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر تعریف شده است. در این لایه مشخص می شود که هر بیت اطلاعات تا چه مسافتی در محیط شبکه می تواند منتقل شود.  رمزگذاری و همزمان سازی اطلاعات از وظایف این لایه است. در حقیقت لایه فیزیکی ازتباط الکترونیکی و یا نوری با کابل شبکه دارد. به این لایه ، لایه Hardware نیز گفته می شود.

لایه Data Link (پیوند داده) :

در این لایه اطلاعات از لایه شبکه گرفته شده و به لایه فیزیکی تحویل داده می شود. کامپیوتر گیرنده این اطلاعات را از لایه فیزیکی دریافت کرده و به صورت فریم داده (Data Frame) تبدیل می کند. (فریم داده یک ساختار منظم از داده می باشد که بسته های اطلاعاتی توسط این فریم به کامپیوتر گیرنده فرستاده می شود).  آدرس فیزیکی شبکه یا همان Mac Address در این لایه قرار دارد. همچنین دستگاه های Bridge (پل) در این لایه فعالیت می کنند.

لایه Network (شبکه) :

این لایه مسئول مشخص کردن مسیر مبداء و مقصد اطلاعات می باشد. تبدیل منطقی آدرس ها برای قابل فهم بودن برای لایه فیزیکی در این لایه انجام می شود. همچنین کنترل ترافیک شبکه در این لایه صورت می گیرد. یکی از دستگاه های بسیار مهم در شبکه های کامپیوتر به نام روتر (Router) در این لایه فعالیت می کند ، چرا که در این لایه بسته های اطلاعاتی (Packets) با پروتکل IP برای مسیر سر و کار دارند و روتر با IP کار می کند.

لایه Transport (انتقال) :

کنترل جریان داده ها و پاسخگویی به خطاهای بوجود آمده در محیط شبکه توسط این لایه مدیریت و پاسخ داده می شود. در این لایه صحت اطلاعات نیز چک می شود. از وظایف بسیار مهم این لایه این است که در صورت سالم دریافت کردن اطلاعات یک پیام Acknowledge برای کامپیوتر فرستنده ارسال می شود. هر گونه تغییری که در این لایه بر روی اطلاعات جهت ارسال داده شود در مقصد در همین لایه به حالت عادی برگردانده می شود.

لایه Session (نشست) :

این لایه می تواند به دو نرم افزار بر روی دو کامپیوتر مختلف امکان برقراری ارتباط را بدهد. در این لایه سیاست های امنیتی برای حفاظت از نرم افزارهای موجود در شبکه تعریف می شود. در خواست های کاربران توسط کانالهای ارتباطی در این لایه نگهداری می شود و در صورتی که یکی از کانالهای ارتباطی به صورت کامل به مقصد نرسیده باشد مجددا همان کانال برای کاربر ارسال می گردد.

لایه Presentation (نمایش) :

این لایه وظیفه تبدیل پروتکل ها ، فشرده سازی اطلاعات برای کاهش حجم اطلاعات و مشخص کردن قالب تبادل اطلاعات بین دو کامپیوتر می باشد. اصطلاحا به این لایه ، لایه مترجم شبکه نیز گفته می شود و همچنین قسمتی از رمزگذاری اطلاعات در این لایه صورت می گیرد.

لایه Application (کاربرد) :

این لایه مربوط به سرویس هایی می شود که مستقیما با برنامه های کاربر در ارتباط هستند. در واقع این لایه ، بالاترین لایه در مدل OSI می باشد که وظیفه مدیریت و کنترل نرم افزارها را برعهده دارد. بطور کلی این لایه مسئول کنترل سرویس هایی که مستقیما با نرم افزارهای کاربردی کار می کنند را دارد. در واقع این لایه مسئولیت پوشش دادن به خطاهای نرم افزاری برای برنامه های کاربردی می باشد. در این لایه می توانیم به قسمتهای نرم افزاری امکان استفاده از سرویس های شبکه را بدهیم. همچنین کنترل دسترسی عمومی به شبکه از وظایف این لایه می باشد.


پیروز باشید.

/ 6 نظر / 48 بازدید
پارمیدا

سلام آق پویا وبلاگ قشنگی داری.یه جورایی متفاوته. به وبلاگ من سر بزن.خوشحالم میکنی. یه سوپریز برات دارم. منتظرم.نظر یادت نره.

فرزاد

سلانم اقا پویا از شما یه خواهش دارم لطف کنید در مورد وینروت هم اطلاعات بزارید

افشین جعفریان

سلام وبلاگ بسیار خوبی دارید کلی از مطالبتون استفاده کردیم و لذت بردیم لطفا" از سایت ما هم دیدن کنید http://www.king-iran.com/ جعفریان

علی اسماعیلی

سلام پست بسیار خوبیه. به نظر من اگه بشه همین لایه ها رو طوری برای خوانندگان تفهیم کرد که همیشه تو ذهنشون باشه، خیلی از مشکلات در ادامه راه یادگیری شبکه از بین میره.

فرزاد

سلام اقا پویا خواهش میکنم مطلبی هم در موردwinroutبگذارید و چگونه می توان ip daynamic تریف کرد هم روی دستگاه ها مثلا مودم یا دستگاه هایی از این قبیل و یا چگونه تو ویندوز سرور میشه تریف کرد

مسیحا

سلام ""فوری فوتی"" من در باره آموزش آی پی و آدرس دهی و کلاس های آی پی آموزش subnet mask وهر چی در باره آی پی که آموزشی باشه در شبکه محلی واینترنت می خواستم اگه لطف کنید برام میل کنید"" آدرس لینک دانلود فایل آموزش یا فایلشو"" مربوط به در س کابل کشی و تی سی پی آی پی هست مـــچکرم