جلسه سوم آموزش Microsoft Windows Server 2003

به نام آنکه هر چه داریم و هر چه هستیم از اوست

با سلام خدمت دوستان عزیز و گرامی 

در ابتدا از همگی شما دوستان به خاطر راهنمایی و پیشنهادات و انتقادات ممنونم و سپس از تمامی دوستان درخواست می کنم که سوالات خود را در داخل همین وبلاگ اعلام کنند که مابقی دوستان از سوالات و جوابها نهایت استفاده را ببرند. و ضمنا روز زن و روز مادر را خدمت تمامی خانمهای بازدید کننده و همچنین مادران شما دوستان عزیز پیشاپیش تبریک عرض می کنم. 

 

در این جلسه در رابطه با راه اندازی DC ( Domain Controller ) و مباحثی که با AD ( Active Directory ) در ارتباط هستند صحبت خواهیم کرد.

 

Active Directory :

هدف AD : ( مدیریت مرکزی) : 

 

یک ساختار و مجموعه منطقی Logical می باشد. در داخل AD ما می توانیم Forest تعریف کنیم که Forest شامل یک یا چند tree می شود و در داخل هر Tree می توانیم یک یا چند Domain داشته باشیم. از طریق مجموعه AD ما می توانیم شبکه خود را به قسمتهای مختلف تقسیم کرده و قابل ذکر است که تمامی قوانین موجود در شبکه ما در داخل AD تعریف می شوند. به اولین Domain که در داخل یک Forest تعریف می شود Root Forest گفته می شود. و هچنین به همین Domain چون اولین Domain , Tree هم می باشد Root Domain هم گفته می شود. البته می دانم که کمی گیج شدید و لی این مسائل و اصطلاحات ، زیاد در این Course بکار نمی رود و ما در  Course  ، 294-70 با عنوان Microsoft Active Directory Infrastructure به آنها خواهیم پرداخت.

Domain : به مجموعه ای از کامپیوترها و کاربران و بطور کلی منابع مختلف که از لحاظ مدیریتی و سیاستهای اجرایی در یک محدوده باشند Domain گفته می شود.

 

 

DC ( Domain Controller ) : به کامپیوتری در شبکه گفته می شود که مدیریت مرکزی شبکه ما را از کنترل عضویت کاربران در شبکه و سرویس دهی به کاربران مختلف با توجه به امکانات خود گرفته تا انجام کارهای بسیار پیچیده و سنگین بر عهده دارد.

 

 

قبل از راه اندازی DC باید به نکات زیر توجه کنید :

 

 

1)        IP کامپیوتری که می خواهید تبدیل به DC کنید را باید به صورت دستی و استاتیک وارد کنید.

 

2)        اسم کامپیوتر باید مشخص و با معنی باشد و آنرا بدانیم.

3)        برای نصب AD و راه اندازی DC وجود سرویس DNS لازم می باشد. 

 

در پست بعدی طریقه ی نصب AD و راه اندازی DC را با شکل توضیح خواهم داد.

 

 

موفق و سربلند باشید.  

 

/ 6 نظر / 24 بازدید
عليرضا سمر

مرسی پويا جان که مطلب و خوندی بعد نظر دادی و مرسی که عکست رو گذاشتی تا من شناختمت (تو نمايشگاه ديدمت!) و از همه مهم تر اينکه مرسی که مطالبت داره کاربردی تر ميشه

redbita

سلام. جالبه ولی ميتونه خيلی بهتر باشه... به هر حال موفق باشید ....

عليرضا سمر

آقا من ارادتمندم درباره سارفيس مطالب جالب تری گذاشتم دوست داشتی يه سر بزن .. راستی من آيديتم ندارم!

bahareh

سلام مرصی جالب نوشتی AD را خيلی خوب و خلاصه توضيح داديد البته کاش يه Glossary برای دوستانی که با اين اصطلاحات آشنايی ندارند می گذاشتی بازم از زحمتت ممنون

عليرضا سمر

بله استاد شما درست می فرماييد ولی اين فقط يک شمای کلی بود و هنوز به پردازشگر و ... نرسيده بود

حمیدرضا ملاهادی - مدیر گروه موسیقی پرشین بلاگ

سلام. خوبی پویا جان؟ در تکمیل فرمایشهای شما و در خصوص بند دوم اسم بامعنایی که فرموده بودید شامل اسمی می شود که در WINS (در صورت setup شدن) وجود داشته باشد. اگر تداخل اسمی پیش آمد Active Directory معمولاً انتهای اسم پیشنهادی شما یک عدد 0 قرار می دهد. بحث Group Policy بسیار مهم است و بعنوان یک ادمین باید با قسمتهای مختلف آن آشنا بود! موفق باشید