آموزشCCNA لایه های OSI(بخش5)

با سلام و تبریک سال نو خدمت شما دوستان عزیز امیدوارم که سالی سرشار از موفقیت و پیروزی داشته باشید.

آخرین بحثی که در لایه ١ در موردش صحبت می کنم شبکه های بی سیم می باشد.

در اینجا به صورت خیلی مختصر به توضیح شبکه های بی سیم می پردازم ولی در بحثهای آینده به طور مفصل تر توضیح داده خواهد شد.

شبکه های بی سیم شبکه هایی هستند که از امواج رادیویی برای انتقال اطلاعات خود استفاده می کنند.

اگر از فرکانسهایی بخواهیم استفاده کنیم نیاز هست تا از سازمان مجوز استفاده از آن فرکانس را دریافت کنیم.

فرکانسهایی هم وجود دارد که نیاز به مجوز ندارد.

این فرکانسها عبارتند از:

  1. ٩00Mhz
  2. 2.4Ghz
  3. 5Ghz

اولین استاندارد این نوع شبکه ها 802.11b بود که در باند فرکانسی 2.4گیگا هرتز کار می کند، و سرعت آن 11mbps  بود

بعد از چند سال استاندارد دیگری معرفی شد، 802.11a که در باند فرکانسی 5 گیگا هرتز کار می کند و سرعت آن 54mbps بود البته تا 108mbps را نیز می تواند ساپورت کند.

به علت بالا بودن فرکانس در استانداردa که باعث بالا بودن انرژی مصرفی در آن می شد سعی بر آن شد تا همین سرعت را در فرکانس پایین تر بدست آورند.به همین منظور استاندارد دیگری ارائه شد به نام 802.11g که با همان فرکانس 2.4 گیگا هرتز کار می کند ولی با سرعت 54mbps  می کند.

در این سالها نیز استاندارد دیگری در حال پیاده سازی است با نام 802.11n(mimo) که مخفف multiple input multiple output  می باشد که هم در فرکانس 2.4 و هم 5 کار می کند. و حداکثر سرعتی که قرار است پشتیبانی کند 600mbps  می باشد .

به طور کلی به 2 قسمت تقسیم می شوند.

  1. Access point mode
  2. Bridge mode

bridge mode  مربوط به حالت ارتباط point to point  بین دو دستگاه بی سیم است مانند ارتباط دو ساختمان و موقع جستجو چیزی مشخص نمیشود.

 

و در حالت Access point mode حالت فرق دارد

و 2 نوع دارد

  1. infrastructure
  2. Ad hoc

که در ساختار اول از یک دستگاه مرکزی مشابه سویچ در شبکه های کابلی استفاده می شود به نام Access point و تمام دستگاهها از طریق آن به یکدیگر متصل می شوند

در نوع دوم هیچ گونه زیر ساختی وجود ندارد و هر دستگاه به طور مستقیم با بقیه دستگاهها در ارتباط است. محدوده پوششی کمتر و در مقیاس خیلی کوچک استفاده می شود. البته لازم به ذکر است در سیستم های wireless sensor network به صورت خیلی جدی کاربرد دارد .

این نوع شبکه ها طراحی به نسبت سختی را دارند چون شما با امواج سرو کار دارید و شاید تنها یک جسم(مخصوصا سطوح صاف و شیشه ای و آب) امواج را خراب کنند و محدوده شما کامل پوشش داده نشود.

غیر از این شما در یک باند فرکانسی کار می کنید و هر Access point  محدوده پوششی مخصوص خود و  همچنین کانال کازی خود را دارد.

ما در مکانهایی به دلیل فضای گسترده نیاز به بیش از 1 Access point  داریم . و در اینجا باید به مسائلی دقت شود

همانطور که می بینید ما به منظور پوشش کامل در مناطقی هم پوشانی داریم.در این مناطق اگر بخواهیم ارتباط مناسبی داشته باشیم باید باند های مورد استفاده تداخل ایجاد نکنند. بدین منظور باید از کانالهای غیر همپوشان استفاده کنیم.

در شکل کانالهای غیر همپوشان مشخص شده.

در این اوایل کار فعلا تا اینجا کافیست تا در آینده( اواخر آموزش CCNA) این مباحث تکمیل شود.

موفق و پیروز باشید.

 

/ 8 نظر / 51 بازدید
مهدی بهاری

انصافا تا به حال ، بعد از 15 سال سابقه کار با انواع گرایش های pc , it , .. تا به حال وبلاگی به این پختگی ندیدم ... گفتن خدا قوت به شما حق شماست .. بهاری

احمدی

پویا جان دستت درد نکنه خیلی خیلی عاتی هست کمتر کسی پیدا میشه که علمی که خودش براش هزینه و وقت زیادی صرف کرده همینطوری در اختیار کسی بزاره جداَ خدا قوت [تایید]

سعید منصوری

با سلام من عاشق نتورکم سایت بسیار مفیدی داری موفق باشی ان شاالله پیروز باشی[چشمک]

دوست

با سلام نمی دونم چرا دارید این کارو میکنید؟فقط میدونم شما با این کارتون بهشت رو برای خودتون خریدید.شما فرزندان علم دوست و علم آموز مایه فخر ایران زمین هستید.ادامه بدهید لطفا.دلسرد نشید.

محمد صادق

عالی بود فقط راجع به همپوشانی های وایررلس بیشتر توضیح بدین ممنونم

آشنا

سلام عزیزم خیلی ممنون که این اطلاعات مفید و هزینه بر رو در اختیار دیگران قرار میدهید موفق باشید

آرش

سلام لطفا سايت 10 ستاره دات كام را تحت عنوان آگهي رايگان ثبت كنيد تا گروه ما سايت شما را در يك سايت رنك 5 ثبت كند اين كار باعث افزايش رنك هم سايت شما و هم سايت ما مي شود در صورت تمايل بعد از ثبت سايت ما در قسمت تماس با ما در سايت 10 ستاره دات كام ما را مطلع كنيد ما هم بلا فاصله شما را در سايت رنك 5 ثبت و به شما اطلاع ميدهيم http://10setare.com ممنون از همكاريتون دوست عزيز