جلسه یازدهم آموزش Microsoft Windows XP Professional

به نام آنکه هر چه داریم و هر چه هستیم از اوست

با سلام خدمت دوستان عزیز شبکه های کامپیوتری ،

با ادامه مبحث مجوزدهی و Permission ، آموزش این جلسه را آغاز می کنیم.

 

Owner ship ( مالکیت ) : زمانیکه User ای منبعی را بر روی کامپیوتر خود ایجاد می کند ، مالک یا Owner آن منبع یا فولدر خواهد بود. هرگاه شخصی Owner منبع خاصی باشد می تواند هر عملیات خاص را بر روی منابع خود انجام دهد. اگر چه مجوز دسترسی به منابع مورد نظر را نداشته باشد. اگر شخصی نسبت به ک منبع مجوز Full Control داشته باشد می تواند Take owner ship نموده و مالکیت را از صاحب اصلی گرفته و به خود اختصاص دهد. قابل ذکر است که Administrator همواره حق گرفتن مالکیت را دارا می باشد حتی اگر مجوز take owner ship بر روی آن منبع را نداشته باشد.

محاسبه effective permission :

 

در صورتیکه User ای نسبت به یک منبع واسطه عضویت در چندین گروه دارای permission های مختلفی داشته باشد مجوز موثر user جمع مجوزها خواهد بود مگر آنکه از مجوز deny استفاده شده باشد که در این حالت deny بر تمام مجوزهای فوق غلبه کرده و مجوز شخص مورد نظر را رد خواهد کرد.

 

 

کپی یا Move کردن فایلهای NTFS :

1-      در صورتیکه فایل یا فولدری را از یک پارتیشن NTFS به یک پارتیشن NTFS دیگر copy یا move نماییم مجوزهای خود را از مقصد به ارث خواهد برد.2-      در صورتیکه منابع خود را از یک پارتیشن NTFS به یک پارتیشن FAT یا بر روی فلاپی کپی یا move نماییم همه مجوزهای تعریف شده از بین خواهد رفت.3-      در صورتیکه object ای  را از یک پارتیشن NTFS به داخل همان  پارتیشن NTFS  کپی نماییم ، object مورد نظر مجوزهای خود را از مقصد به ارث خواهد برد.4-      در صورتیکه object ما از یک پارتیشن NTFS به داخل همان پارتیشن NTFS منتقل شود ، permission های آن دست نخورده خواهد ماند. 

 

  • در صورتیکه بخواهیم یک object جدید در داخل یک پارتیشن NTFS ایجاد کنیم object مورد نظر Permission های خود را به صورت default از parent خود به ارث خواهد برد.

 

  • در صورتیکه کاربری با داشتن حالت full control نمی تواند به یک فولدر مورد نظر دسترسی پیدا کند ممکن است کاربر مورد نظر عضو گروهی باشد که مجوز deny برای وی تعریف شده است.

 

  • اگر فولدری در درایو NTFS  داشته باشیم و share permission و NTFS permission با یکدیگر متفاوت باشند ، اشتراک این 2 مورد را در نظر می گیرد و effective permission در اصل اشتراک share permission  و NTFS permission خواهد بود.

موفق باشید.  

/ 5 نظر / 30 بازدید
فرید پوربزرگ

با سلام و خسته نباشيد و ممنون از وبلاگ خوبتون. با تبادل لينک موافقيد؟ با تشکر

علیرضا سمر

مگه بین ان.تی.اف.اس و فَت در مبحث permission ها تفاوت هست؟! [سوال][گل][گل]

یاسین شفقی

ممنونم از لطفتون. جای شما واقعاَ خالی بود. ایشالا در جشن 15 تیر در خدمتتون خواهیم بود.[گل][لبخند]