رنامه فایروال وینروت کریو – بخش نخست، معرفی

برنامه فایروال وینروت کریو - بخش نخست، معرفی

وینروت کریو یک فایروال نرم افزاری با قابلیت های مناسب است که برای شبکه های کوچک تجاری این امکان را فراهم می نماید که به راحتی اینترنت را تنظیم کرده، در شبکه ی داخلی شان به اشتراک بگذارند. بودن اجزای دیگری مانند ضد ویروس مک آفی یا سیستم فیلترینگ وب ISS Orange - که داخل این فایروال گنجانده شده اند - این فایروال را به یک آچار فرانسه ی همه کاره تبدیل کرده است که می تواند شبکه داخلی را در برابر خطرات بیرونی مانند ویروس ها محافظت نماید و در عین حال صفحات اینترنتی را بر مبنای محتوای آن ها نیز فیلتر کند.

متأسفانه به دلیل نبود موتور گزارش قدرتمند (در نگارش 6)، عدم امکان سیستم پیشگیری از نفوذ و همچنین امکانات کم واسط کاربری تحت وب در این فایروال ما را مجبور می کند که آن را صرفا برای شبکه های کوچک پیشنهاد کنیم. چرا که در این شبکه ها آسان بودن کاربری نرم افزار یک دلیل اصلی برای انتخاب آن است.

این برنامه را باید روی کامپیوتر گیت وی نصب کنید که یک کارت شبکه ی آن به شبکه ی محلی و حداقل یکی دیگر به شبکه ی اینترنت متصل باشد. (اگر بیش از یک کارت شبکه متصل به اینترنت دارید می توانید در بخش Connection fail-over آن ها را معرفی نمایید تا در صورت قطع شدن یکی از اتصالات اینترنت، دیگری را استفاده نماید و بتواند امکان دسترس پذیری شبکه را به حداکثر برساند)

نصب برنامه بسیار راحت است و و به صورت مرحله ای تمام اجزای آن را نصب می نماید و فایروال را نیز تنظیم می کند. پس از راه اندازی مجدد سیستم درایور های سطح کرنل وینروت بالا می آیند و WinRoute Engine به طور خودکار اجرا می گردد. برنامه یWinRoute Engine Monitor یک برنامه ی کلاینت برای مدیریت و کنترل موتور اصلی وینروت است که به هنگام ورود کاربر به سیستم عامل اجرا می شود و می توانید آیکن آن را در ناحیه ی یادآوری ویندوز (Notification Area) ببینید. بدون این بخش کلاینت، مدیر سیستم نمی تواند تنظیمات فایروال را تغییر دهد. واسط کاربر وب نرم افزار وینروت خلوت است و چنگی به دل نمی زند. صرفا می تواند وضعیت فعلی را نشان دهد و امکان دستکاری تنظیمات را از طریق وب نمی دهد.

به طور پیش فرض فایروال همه ی ترافیک شبکه را مسدود می کند و مدیر شبکه تصمیم می گیرد که چه نوع ترافیک شبکه ای اجازه ی عبور داشته باشد. ویزارد تنظیم شبکه از شما می خواهد که قوانین شبکه ی داخلی و خارجی را تعیین کنید. یا این که چه سرویس هایی (مانند FTP یا email) از چه پورت هایی استفاده می کنند و همچنین ترافیک پورت خاصی را اجازه ی عبور بدهید یا مسدود کنید. به علاوه می توانید ترافیک شبکه را از/به آدرس IP یا کاربر خاصی مسدود کنید.

کنسول مدیریت نرم افزار به صورت درختواره است که می توانید خیلی سریع به تنظیمات و فایروال دسترسی داشته باشید. از جمله موارد مهم می توانم به اتصالات و سرویس های شبکه برای تنظیم اتصال پشتیبان اینترنت، اشتراک اتصال اینترنت (NAT) و ... اشاره نمود.

ابزار فیلترینگ محتوایی را می توانید برای ایجاد محدودیت دسترسی به سایت ها بر حسب محتوا یا آدرس وب آن ها و همچنین مقررات دسترسی کاربران استفاده نمایید.

ضد ویروس داخلی مک آفی یا ضد ویروس های مجزای نصب شده در سیستم - اگر با فایروال کریو سازگار باشند - می توانند برای پیشگیری از نفوذ ویروس های اینترنتی استفاده شوند.

محدودیت هایی که می توانید برای دسترسی کاربران ایجاد نمایید، بسیار متنوع هستند. شما می توانید حساب کاربری ایجاد کنید، کاربران را گروه بندی کنید و در نهایت قوانین و محدودیت های ترافیک شبکه را به کاربران منتسب کنید.

بخش P2P Eliminator پورت های TCP مربوط به برنامه های انتقال داده ی نقطه به نقطه را مسدود می کند. در کل فایروال وینروت کریو (نگارش 6) برای شبکه های کوچک مناسب است و امکانات جامعی دارد. البته برای این که در شبکه های بزرگ هم موفق باشد باید امکاناتی نظیر گزارش دهی کامل و ... را داشته باشد.

 

/ 9 نظر / 184 بازدید
نوید

ممنون مقاله رو کامل خوندم. منتظر مقالات خوب بعدی شما در این مورد هستیم.

محمدرضا

سلام ممنون بابت آموزشی که قرار دادید لطفا اگر میشه کرک این نرم افزارم بزارید چون اکثر کرک های مربوط به این نرم افزار مشکل دارند

سیدامیر قضاتی

با سلام اگه لطف کنین و خود برنامه رو بزارین ممنون میشیم. یا از کجا می شه دانلود کرد.همراه با کرک با تشکر

م-مر

آفرین.بسیار سلیس و قابل فهم توضیح داده بودین.ادامه بدین

پرنیان

سلام. با تشکر از زحمات شما. کاش لینک دانلود خود نرم افزار رو هم میذاشتید. ضمنا میخواستم بدونم آموزشهای بعدی تون در چه فاصله زمانی ارایه میشوند

م ف

اگه لینک دانلود نرم افزار رو بزارید ممنون میشم

سلام

سلام ممنون فنی و عالی در سایت تان سرچ پیدا نکردم در پناه یزدان شاد زی