جلسه چهاردهم آموزش Microsoft Windows Server 2003

به نام آنکه هر چه داریم و هر چه هستیم از اوست

در ادمه مبحث آموزش شبکه در ویندوز سرور 2003 به سراغ سرویس SUS می رویم.


 Software Update Service )  SUS) :

تمام شما هم در شبکه های خود ویندوز و یا برنامه هایی دارید که از طریق اینترنت آنها را آپدیت می نمایید و بر روی هر کامپیوتر در شبکه این برنامه ها نصب شده اند و بایستی تک تک آنها از روی اینترنت خود را آپدیت نمایند. خوب در اینجا دو مشکل به وجود می آید یکی این میباشد که شما بایستی برای تک تک کامپیوترهای عملیات آپدیت را انجام دهید و دیگر اینکه پهنای باند بسیار زیادی برای آپدیت اختصاص داده می شود و این مقرون به صرفه نمی باشد و همچنین ترافیک شبکه نیز بالا میرود.

برای جلوگیری از مشکل ذکر شده ، سرویس SUS برطرف کننده آن می باشد. شما می توانید با راه اندازی این سرویس دارای 2 مزیت زیر شوید :

1- Update تمامی کلاینت ها با سرعت بیشتر ( که در ادامه گفته می شود به چه دلیل)

2- کاهش ترافک پهنای باند اینترنت.

در ابتدا بایستی این سرویس را نصب نماییم. برای نصب این سرویس بایستی IIS را نیز نصب نماییم.

* توجه داشته باشید که SUS برای خصوصا شبکه هایی که درایران هستند بسیار مفید می باشد چرا که پهنای باند اینترنت در ایران بالا نیست و شما می توانید با راه انداختن این سرویس از پهنای باند خود بهینه تر استفاده نمایید.

در جلسات بعدی بیستر در رابطه با SUS و طریقه استفاده از آن صحبت خواهیم کرد.

طریقه ساخت CD ویندوز با Service Pack جدید :

بسیاری از مواقع شما می خواهید برای خود سی دی ویندوز درست نمایید که حاوی سرویس پک جدید نیز باشد و نیازی به خرید سی دی ویندوز با Service Pack  جدید نداشته باشید ،به این کار که اصطلاحا ترکیب کردن ویندوز با جدیدترین سرویس پک می باشد را Slip Stream می گویند.

برای این کار مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید :

1- ابتدا فولدر I386 ویندوز را در داخل هار کپی نمایید.

2- یک فولدر جداگانه به نام Service pack یا هر نام دیگر درست نمایید و آخرین سرویس پک را از اینترنت دانلود نمایید و در داخل آن Extract  نمایید. برای این کار دستور زیر را در Command Prompt وارد نمایید :

xpsp2.exe -x:d:\service pack

مثلا اگر فایلی که برای Service Pack  دانلود کرده اید به اسم xpsp2.exe باشد آنرا وارد کرده و با سوئیچ x- که برای Extract کردن است استفاده کرده و جلوی آن نام فولدری که ساخته اید و ی خواهید در آن Extract شود را وارد نمایید که مثلا اینجا نام فولدر Service pack  بوده و در درایو \:d قرار دارد.

3- در محیط Command Prompt وارد فولدری که سرویس پک در آن Extract شده ، شوید ( یعنی بزنید مثلا cd d:\service pack ) و سپس دستور زیر را وارد نمایید :

Update.exe  -S:e:\I386

در اینجا سوئیچ S- به معنای Slip Stream می باشد و سپس جلوی آن درایو و نام فولدر ویندوزی که در هارد کپی کرده بودیم را وارد نمایید.

بعد از انجام این عملیات فایلهای ویندوز با سرویس پک جدید مخلوط شده اند و آماده کپی بر روی سی دی می باشند.

با استفاده از برنامه Winiso یا هر برنامه دیگری از سی دی ویندوز با سرویس پک قدیمی یک Image بگیرید و بعد از آن فولدر I386 موجود در Image را پاک کرده و به جای آن فولدری که خودمان با اسم I386 درست کرده بودیم و حاوی سرویس پک جدید می باشد را در آن Image کپی می کنیم.

حال این Image را در یک سی دی رایت نموده و از سی دی ویندوز خود با سرویس پک جدید لذت ببرید.

شاد و پیروز باشید.لبخند

/ 4 نظر / 25 بازدید
ramtin

salam mohandes man daneshjouye reshteye network dar australia hastam. man mikhastam bishtar ba shoma ashna besham va soalatamo dar morede shabake beporsam,chon emkanate inja kheili zaeife va ma ziad dastresi be ostadaye khoub nadarim va chon iran kheili keshvare pishraftei hast mikhastam az shoma komak begiram.mamnounam

elham

salam,man donbale ye seri matlab rajebe trafiice shabake migardam,mikhastam bedonam mitonin komakam konid??

پلوتو

سلام بر شما و خسته نباشین راستش مطالبی که نوشتین خیلی خوب بود ، ولی حیف که دیر به دیر مطلب مینویسین[افسوس] من بس که کتابهای انگلیسکی خوندم و یه ذره یه ذره فهمیدم خسته شدم . لطفا ادامه بدید[نگران][گل]