توضیح درباره مدرک مهندسی سیستمهای مایکروسافت (MCSE)


ساعت ۱٠:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱ اردیبهشت ۱۳۸٦  

به نام آنکه هر چه داریم و هرچه هستیم از اوست

با سلام خدمت دوستان عزیز

در این پست همانطور که قول داده بودم و شما درخواست کرده بودید براتون کمی در رابطه با مدرک MCSE می نویسم.

MCP :
مدرک MCP : Microsoft Certified Professional یا مدرک متخصص مایکروسافت اولین مرحله در جهت اخذ گواهینامه های دیگر مانند MCSE و MCSD می باشد. MCP پس از گذراندن اولین امتحان در یکی از دوره های مایکروسافت اعطا می گردد و پس از آن دارنده MCP می تواند در موارد انتخابی امتحان داده و تخصص خود را گسترش دهد.این دوره برای آندسته از افرادی است که توانائی راه اندازی یک محصول یا تکنولوژی مایکروسافت را به عنوان بخشی از راهکار تجاری یک ارگان دارا می باشند.

 

 

گذراندن هر کدام از امتحانات مایکروسافت ( اولین آزمون ) شما را صاحب چنین گواهینامه ای می نماید، اگر قصد دریافت مدارک MCSA و MCSE را نیز دارید ( با گذراندن سایر امتحانات ) برای دریافت MCP آزمونی را انتخاب نمایید که در راه رسیدن به سایر مدارک بالاتر به دردتان بخورد . آزمــون 210-70 ( Windows 2000 professional ) یا آزمــون 270-70 ( Windows XP professional ) بهترین نقطه شروع در راه رسیدن به همه این مدارک می باشد.
آزمونها توسط دو شرکت مستقل Pearson VUE و Prometric در سراسر دنیا برگزار می گردند.
پس از گذراندن اولین آزمون امکان ادامه و دریافت مدارک بالاتر موجود می باشدMicrosoft Certified Systems Administrator (MCSA)
یا گواهینامه مدیریت سیستمهای مایکروسافت،مهر تأییدیست بر این امـر که دارنده آن دارای توانائی مدیریت کلیه شبکه ها و محیطهای شبکه مبتنی بر ویندوزهای مایکروسافت را دارا می باشد. مدرک MCSA که از اکتبر سال 2001 ارائه شده است لغب پرطرفدارترین مدرک مایکروسافت را به خود گرفته است. این مدرک شامل دو گرایش MCSA: Messaging و MCSA: Security می باشد.این مدرک در حقیقت پاسخگوی این رشد فراگیر بوده و برای آن دسته از متخصصینی طراحی شده است که محیطهای شبکه بنا شده بر platform های windows 2003 و windows.net server موجود مایکروسافت را راه اندازی، مدیریت و عیب یابی می نمایند. مرحله راه اندازی شامل نصب و تنظیم بخشهای مختلف سیستمها و بخش مدیریت شامل مدیریت و پشتیبانی سیستمها می باشد. البته این افراد مشخصاً شبکه ها و سیستمهای جدیدی را به عنوان بخشی از وظایف خود، آنگونه که از افراد دارای گواهینامه MCSE انتظار میرود راه اندازی نمی نمایند ، به علاوه MCSA ها لزوماً نباید در بخش طراحی شبکه مانند MCSE فعالیت نمایند. بلکه این گواهینامه به متخصصین تکنولوژی اطلاعات (IT ) عرصه رقابت جدیدی را در دنیای تجاری همواره در حال تغییر امروز، با ارزشگزاری بر نقش مدیریت سیستمها در شبکه های کامپیوتری معرفی می نماید. این گواهینامه، این توانایی را به صاحبان صنعت می دهد که افراد تأیید شده با مهارتهای مناسب برای اداره و مدیریت موفقیت آمیز شبکه را شناسائی نمایند.

::
تعداد امتحانات: 4

(MCSA on windows 2003 )
برای متخصصین تکنولوژی اطلاعاتی است ( IT ) که به طور ایده آل در محیطهای شبکه پیچیده کامپیوتری با اندازه متوسط تا بزرگ مشغول به کار می باشند.افراد داوطلب دریافت این گواهینامه باید در مجموع چهار امتحان شامل سه امتحان اصلی ( Core ) و یک امتحان انتخابی ( Elective ) را با موفقیت پشت سر بگذارند. این امتحان انتخابی شامل امتحانات compTIA نیز میگردد.(Network+/A+)

افراد داوطلب باید دارای 6 تا 12 ماه تجربه در راه اندازی و مدیریت یک سیستم عامل رومیزی ( Desktop Operating System ) و نظارت بر ساختار اصلی - Network Infrastructure یک شبکه موجود باشند. این امتحانات مهارت های مدیریت شبکه، مهندسی شبکه، مدیریت سیستم، مهندسی تکنولوژی اطلاعات، مدیریت اطلاعات سیستم، تکنسین شبکه و متخصص پشتیبانی فنی را تحت پوشش قرار میدهند.
اگر چه مدرک MCSA مدرکی مستقل محسوب میگردد اما با گذراندن سایر آزمونهای لازم می توان به گواهینامه MCSE 2003 نیز در کنار آن دست یافت.

MCSE
، که مهمترین مدرک مایکروسافت در زمینه شبکه می باشد بیانگر تسلط کامل به طراحی و پیاده سازی سیستمهای مربوط به شبکه های Windows2003 و محصولات دوره های Back office می باشد و جهت آندسته از افرادی طراحی شده است که توانائی آنالیز نیازهای تجاری یک ارگان را دارا بوده و قادر به طراحی و راه اندازی ساختار شبکه برای راهکارهای تجاری مبتنی بر سیستم عاملهای مایکروسافت و نرم افزار Server مایکروسافت باشند.این مدرک برای مهندسان سیستم، مهندسان پشتیبانی فنی، تحلیلگران سیستم، تحلیلگران شبکه و مشاوران فنی مناسب است و نشانه حداقل یک سال تجربه کار راه اندازی و مدیریت شبکه های مایکروسافتی درابعاد متوسط تا بزرگ می باشد.

::
تعداد امتحانات: 7

(MCSE on windows 2003)
برای متخصصین تکنولوژی اطلاعاتی است ( IT ) که به طور ایده آل در محیطهای شبکه پیچیده کامپیوتری با اندازه متوسط تا بزرگ مشغول به کار می باشند.افراد داوطلب دریافت این گواهینامه باید در مجموع هفت امتحان شامل پنج آزمون اصلی ( Core ) و دو امتحان انتخابی ( Elective ) را با موفقیت پشت سر بگذارند. این امتحان انتخابی شامل امتحانات compTIA نیز میگردد.(Network+/A+

 

5 آزمون اصلی  MCSE 2003عبارتند از :

    1) Microsoft Windows XP Professional – SP2 (70-270)

     2) Managing and Maintaining a Windows Server 2003 (70-290)

      3) Implementing , Managing , and Maintaining a  Windows Server 2003 Network Infrastructure (70-291)

     4) Planning and Maintaining a  Windows Server 2003 Network Infrastructure (70-293)

      5)  Planning , Implementing , and Managing a Windows Server 2003 Active Directory Infrastructure (70-294)

از 2 امتحان انتخابی می توان به ISA Server و یا Design Network Infrastructure and Active Directory و ... اشاره کرد.

 

موفق  و خوش باشید.