جلسه اول آموزش Microsoft Windows XP Professional


ساعت ۱٠:٢٢ ‎ب.ظ روز ٢٩ فروردین ۱۳۸٦  

 به نام آنکه هرچه داریم و هرچه هستیم از اوست

در جلسه اول آموزش ویندوز(XP (70-270 ما در رابطه با کارایی های ویندوز XP صحبت خواهیم کرد. 

 

 

قایلیت های جدید در ویندوز XP :

 

1- Automatic Update  :

 

این قابلیت در ویندوز Xp یک قابلیت جدید می باشد که توسط آن می توانیم تنظیم بکنیم که ویندوز به هنگام وصل شدن به اینترنت موارد لازم از جمله Patch  ، سرویس پک ها و Hotfix  های لازم را از اینترنت DownLoad  کرده و بر روی سیستم نصب بکند این قابلیت بر اساس تکنولوژی ای کار می کند که از پهنای باند idel  استفاده می کند و پهنای باند ما را بیهوده اشغال نمی کند. قابل ذکر است که این قابلیت در ویندوز 2000 با SP3 به بالا نیز موجود می باشد.

 

2- Copying Files and folders to a CD :

 

ویندوز XP می توانیم بدون کمک گرفتن از نرم افزاری فایل ها و فولدر های خود را در داخل سی دی کپی کرد.

 

3- Clear Type Support :

 

با فعال کردن این قابلیت که فقط در ویندوز Xp فعال می باشد در صورتی که مانیتور ما LCD باشد می توانیم لبه فونت ها را به صورت سایه دار مشاهده بکنیم.

 

4- Compressed Folder :

 

توسط این قابلیت می توانیم در ویندوز Xp در صورت نبودن نرم افزاری برای فشرده سازی یک فولدر فشرده ایجاد نمود و فایلهای خود را به صورت فشرده در داخل این فولدر قرار داد قابل ذکر است که در داخل این فولدر نمی توانیم فایل ذخیره کنیم.

 

5- Desktop Cleanup Wizard :

 

توسط این قابلیت جدید در ویندوز Xp می توانیم تنظیم کنیم که Shortcut  هایی که در طی 60  روز از آنها استفاده نمی شود از روی دسک تاپ پاک شود.

 

6- Fax Support :

 

توسط این امکان در ویندوز Xp کاربران علاوه بر فرستادن و گرفتن Fax بر روی کامپیوتر خود قادر خواهند بود از طریق شبکه نیز با نصب Fax Cilent فکس ارسال و دریافت کنند.

 

7- Fast User Switching for Multiple User of a computer :

 

این امکان می تواند کاربران را قادر بسازد بدون اینکه برنامه های خود را ببندند با کاربر دیگر وارد کامپیوتر شوند و کارهای خود را انجام دهند و چنانچه با کاربر قبلی وارد شدند برنامه های کاربر قبلی باز می ماند.

 

8- Local Support Additions and Regional options Enhancements :

 

این امکان یک سری از زبانهای محلی و SublLanguage ها را پشتیبانی می کند به طور مثال برای فرانسوی هایی که در کانادا زندگی می کنند زبان خاص آنها را فراهم نموده است.  

 

9- Auto-Configuration for Multiple Network Connectivity :

 

در صورتی که ما تنظیم کرده باشیم کامپیوتر ما به صورت اتوماتیک از سرور IP بگیرد و نتوانست به DHCP وصل شده و از آن IP بگیرد و ما نخواهیم از رنج کارت شبکه IP 169.254.x.y بگیرد (APIPA) می توانیم تنظیم کنیم که در قسمت Alternate Configuration هر IP که می خواهیم به صورت دستی وارد کنیم.

 

10-( Internet Connection Firewall ( ICF:

 

قابلیت جدید در ویندوز XP می باشد که توسط آن یک فایروال نرم افزاری می توانیم بر روی کامپیوتر ها ایجاد بکنیم و توسط آن می توانیم از ورود هکر ها به کامپیوتر جلوگیری کرد.

 

11- Remote Desktop and Desktop Connection :

 

با استفاده از این قابلیت می توانیم به صورت Remote پلاتفرم های XP و 2003 را مدیریت نمود قابل ذکر است این قابلیت برای کلاینتهای 2000 وجود نداشت. 

 

 

فایل سیستم ها :

 

بطور کلی سه نوع فایل سیستم برای محصولات مایکروسافت می توانیم استفاده نماییم :

 

FAT16 - FAT32- NTFS  

 

نکته :

 

سیستم عامل DOS فقط از FAT16 و سیستم عامل WIN9X هم از FAT16 و FAT32 و WinXP هر سه فایل سیستم را پشتیبانی می کند.

 

نکته :

 

زمانیکه قصد داریم هر سه سیستم عامل( DOS , 9X ,XP ) را بر روی یک درایو نصب کنیم حتما باید نوع فایل سیستم خود را FAT16 انتخاب بکنیم.

 

فایل سیستم NTFS نسبت به فایل سیستم های FAT16 , FAT32 دارای قابلیت های زیر می باشد :

 

1 – زمانیکه نوع فایل سیستم خود را NTFS انتخاب می کنیم از لحاظ امنیتی می توانیم برای کاربران و نحوه استفاده از File و Folder  قابلیت امنیتی ایجاد بکنیم . (Security )

 

2- حالت Compression

 

3- حالت Encryption (کد گذاری اطلاعات) 

 

نکته :

 

عملیات Compresstion , Encryption همزمان با هم نمی تواند انجام بپذیرد. 

 

 

4- Disk Quota (حد نصاب تعریف کردن)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

موفق باشید.