جلسه نهم آموزش Microsoft Windows XP Professional


ساعت ٩:۱٩ ‎ب.ظ روز ۸ آذر ۱۳۸٦  

به نام آنکه هر چه داریم هر چه هستیم از اوست 

با سلامی گرم البته نه به گرمی خانه های شما در زمستان سرد ،  

بار دیگر با پستی دیگر از دروس تخصصی مایکروسافت MCSE در خدمت شما عزیزان هستیم.

در این پست در ادامه پست قبلی آموزش ویندوز XP در رابطه با دیگر قسمت های یک پرینتر در محیط شبکه صحبت خواهیم کرد.  

Printer Properties  --> Advanced Tab   --> Separate page :  در حالت کلی به دو منظور می توانیم از Separate page استفاده نماییم: 

 ۱- به منظور جداسازی و شناختن صفحه های پرینت گرفته شده در داخل دستگاه پرینتر. 

 ۲- زمانی یک پرینتر در آن واحد از دو زبان مختلف استفاده می نماید و بخواهیم متوجه شویم که کدام پرینت با کدام زبان گرفته شده است. به طور مثال زمانی که با یک پرینتر بخواهیم با دو زبان Post Script و PLC پرینت های گرفته شده خود را تفکیک نماییم می توانیم استفاده کنیم. 

 پورت (LPR ( Line Printer Remote :  با استفاده از این پورت می توانیم این قابلیت را مهیا کنیم تا ماشین های مایکروسافت بتوانند با ماشین های Unix ارتباط برقرار نمایند. برای استفاده از این پورت حنما بایستی سرویس Print Services for Unix را بر روی ماشینهای مایکروسافت نصب نماییم. 

 Printer Properties --> Ports Tab --> Printer Pooling :  در صورتی که بخواهیم سرعت عملیات چاپ افزایش یابد و اگر یکی از Print Device های وجود در شبکه از کار بیفتد عملیات چاپ متوقف نگردد می توانیم برای چندین Print Device که هم مدل بوده و یا دارای درایور یکسان هستند می توانیم این Print Device ها را از طریق ندین پورت مختلف به یک دستگاه متصل نماییم و برای فعال کردن چنین امکانی در قسمت Ports در Printer Properties یک پرینتر گزینه Enable Printer Pooling را انتخاب می کنیم و سپس تک تک پورتها را از این طریق به پرینتر مرتبط می نماییم. 

 Redirecting Printer :  در صورتی که Print Device تعریف شده برای یک پرینتر با مشکل مواجه شود ، برای آنکه Job های موجود در صف Printer بتواند چاپ گردد می توانیم در قسمت Port واقع در Properties یک پرینتر پورت را تغییر دهیم . برای نمونه با تعریف کردن Local Port و اضافه کردن آن و اضافه نمودن یک آدرس پرینتر به اشتراک گذاشته شده یک Print Server را معرفی می نماییم. در نتیجه پرینت های مربوطه به یک پرینت سرور دیگر منتقل می گردد. در این حالت نیازی به فرستادن دوباره پرینت ها نمی باشد که به این عمل Redirecting گفته می شود. قابل ذکر است که باید درایورهای دو پرینتر یکی باشد. برای این کار بر روی پرینتری که قرار است اسناد ارسال شده در داخل آن به پرینتر دیگر انتقال پیدا کند رفته و Printer Properties گرفته و در قسمت Port و  در ادامه با انتخاب Add Port و با انتخاب Local Port و سپس  دکمه New Port را انتخاب می نماییم و در ادامه در قسمت Enter a Port Name با وارد کردن مسیر UNC پرینتر مربوطه که می خواهیم پرینت های خود را به آن منتقل نماییم پرینت ها را به پرینتر جدید منتقل مینماییم.  

در اینجا مبحث Printer ها در شبکه را به اتمام می رسانیم و در صورت هرگونه سوال و مشکل در رابطه با این پست یا پست های قبلی لطفا در قسمت نظرات اعلام نمایید.

 

روزهای خوبی را در پاییز ۸۶ سپری کنید.