جلسه ششم آموزش Microsoft Windows XP Professional


ساعت ۳:۳٩ ‎ب.ظ روز ۳٠ امرداد ۱۳۸٦  

 

به نام آنکه هر چه داریم و هرچه هستیم از اوست

سلام دوستان ، بار دیگر آمدیم با دست پر و مطلب جالبی در رابطه با پروتکل TCP/IP و لایه های مختلف آن.

خوب در اینجا جا دارد به کسانی که گفتند دیگر Network+ نگویید ، بگویم که الان خیلی از دوستان نمی دانند که پروتکل چیست.  ولی عیبی نداره توضیح مختصری در رابطه با پروتکل می دهیم و سپس به سراغ مبحث اصلی می رویم.

 

پروتکل ( Protocol ) : در اصل پروتکل رابطی بین کامپیوترها در شبکه ، حالا چه شبکه محلی (LAN ) یا اینترنت می باشد. کامپیوتر ها برای ارتباط با یکدیگر از یک زبان باید استفاده کنند تا بتوانند یکدیگر را شناسایی و در نهایت ارتباط برقرار کنند که به این زبان پروتکل گفته می شود.

 

Protocol TCP/IP :

 

این پروتکل ، پروتکل استاندارد استفاده شده برای کامپیوترها در اینترنت می باشد. این پروتکل از چهار لایه تشکیل شده است :

1- Network Interface  à پایین ترین لایه

 

2- Internet

 

3- Transport 

 

4- Application à بالاترین لایه

 

لایه Internet شامل پروتکل های زیر می باشد :

1-  IP :

 

این پروتکل یک ارتباط Connection Less با مقصد برقرار می کند و عمل Routing یا هدایت Packet ها را انجام می دهد.

حالا باید بگوییم که Connection Less چیست ؟

در حالت کلی دو نوع Connection وجود دارد :

1- Connection Less : در این حالت برای فرستنده مهم نیست که اطلاعات به مقصد رسیده است یا نه.

2- Connection Oriented : در این حالت گیرنده به محض گرفتن Packet ، فرستنده را از دریافت Packet آگاه می سازد ، که اصطلاحا به آن Acknowledge می گویند.

 

خوب بر می گردیم به مابقی پروتکل ها :

 

2- پروتکل ARP :

 

توسط این پروتکل ارتباط بین IP Address ها و Mac Address ها برقرار می شود. ( البته باید توضیح بدهم که Mac Address یک شماره 12 رقمی به فرمت HEX است که دو به دو از یکدیگر جدا شده اند. و هر کارت شبکه ای برای خود یکی دارد و قابل ذکر است که این شماره فقط برای شما است و در سراسر جهان Unique می باشد ).

 

3- ICMP ( Internet Control Management Protocol ) :

 

توسط این پروتکل ارتباط مخصوص بین کامپیوترهای مختلف برقرار می شود و گزارش پیغامها و خطاهای مرتبط با Protocol TCP/IP توسط این پروتکل کنترل می شود. بطور مثال فرمان Ping برای ارسال پیامها به یک کامپیوتر دیگر از این پروتکل استفاده می کند.

 

4- IGMP ( Internet Group Management Protocol ) :

 

این پروتکل یک حالت Multicasting بین Router ها برای تبادل اطلاعات برقرار می کند. در حالت کلی بین پروتکل های TCP/IP سه نوع ارتباط می توانیم در نظر بگیریم :

 

1-  ارتباط   Broadcast :

در این ارتباط اطلاعات فرستاده شده توسط یک کامپیوتر را همه کامپیوترها دریافت می کنند.

 

2- ارتباط Multicast :

 

در این نوع از ارتباط اطلاعات فرستاده شده از یک کامپیوتر فقط توسط تعدادی از کامپیوترها دریافت  می شود.

 

3- ارتباط Unicast :

 

در این نوع ارتباط اطلاعات از مبدا به مقصد فقط توسط یک کامپیوتر دریافت می شود.

 

لایه Transport :

 

در این لایه دو پروتکل UDP و TCP فعالیت می نمایند که پروتکل UDP ( User Datagram Protocol ) به صورت Connection Less بوده و TCP ( Transmission Control Protocol ) به صورت Connection Oriented می باشد و فرستادن Packet ها را گارانتی می نماید. در حالت کلی سرویس های موجود در روی کامپیوتر از یکی از این پروتکل ها برای ارتباطات استفاده می نماید به طور مثال ارتباط بین Packet های رد و بدل شده بین سرور و سرویس های DHCP و DNS از طریق UDP انجام میگیرد و همچنین سرعت UDP از TCP بیشتر است.

 

لایه Application :

 

این لایه بالاترین لایه مدل TCP/IP می باشد. در این لایه برنامه ها می توانند به منابع شبکه دسترسی داشته باشند. سرویس های DNS ، Telnet ، SNMP ، FTP در این لایه کار می کنند. پروتکل TCP/IP از دو اینترفیس NetBT و Winsock برای ارتباطات برنامه های تحت شبکه استفاده می کند. Winsock برای برنامه هایی که با استاندارد TCP/IP نوشته شده اند مورد استفاده قرار می گیرد و NetBT برای برنامه هایی با استاندارد NetBIOS نوشته شده اند مورد استفاده قرار می گیرد.

 

لایه Network Interface :

 

این لایه به چگونگی قرار گرفتن کابل ها و نحوه قرار گرفتن Device های شبکه اطلاق می شود. در این لایه تکنولوژی هایی مانند Serial Line ، Frame Relay و ATM مورد استفاده قرار می گیرند. قابل ذکر است که در این لایه Frame های اطلاعاتی به Media منتقل می گردد.

 

در جلسه بعدی در رابطه با فرمانهای مورد استفاده در TCP/IP و همچنین دیگر پروتکل های معروف شبکه صحبت خواهیم کرد.

 

شاد و سر بلند باشید.