جلسه پنجم آموزش Microsoft Windows XP Professional


ساعت ٩:٥٢ ‎ب.ظ روز ٦ امرداد ۱۳۸٦  

به نام آنکه هر چه داریم و هرچه هستیم از اوست

 

با سلام خدمت دوستان عزیز و بلاگرهای گرامی ،

 

در ابتدا سالروز ولادت حضرت علی (ع) و همچنین روز زیبای پدر را خدمت تمامی خوانندگان گرامی بخصوص خدمت پدران بلاگرهای عزیز تبریک عرض کرده و از خداوند منان سلامتی و سایه این گوهر الهی را بر سر فرزندان آنها خواستارم.

 

در مرحله بعدی از تمامی دوستان عزیز عذرخواهی می کنم که مدت زیادی است که وبلاگ را به روز نکرده ام ، چرا که تا حدودی درگیر مراسم بسیار زیبا و با شکوه پنجمین سالگرد جشن تولد وبلاگ پارسی و پرشین بلاگ بودیم و با عنایت خداوند بالاخره در تاریخ 4 مرداد ماه 86 این جشن به خوبی هر چه تمامتر برگزار شد و خوشحال بودیم که این جشن را در کنار و با حضور دکتر بوترابی برگزار می کنیم.

 

در این جلسه به سراغ دومین گروه از گروه های موجود در ویندوز XP Professional می رویم.

 

 Built-in System Groups  :

 

این گروه ها به صورت Default وجود داشته و نمی توانیم آنها را حذف یا اضافه کنیم. عضویت در این گروه ها را کسی حتی Administrator هم نمی تواند مشخص نماید بلکه با توجه به این User در چه حالتی به سیستم Login می کند به صورت خودکار عضو یکی از این گروه ها می شود. که شامل موارد زیر می باشد :

 

1- Everyone :

 

تمامی کاربرانی که به کامپیوتر دسترسی پیدا می کنند ، می توانند عضو این گروه شوند و قابل ذکر می باشد که هر گونه مجوز یا Permission را که به این گروه اعمال کنیم به تمامی کاربران اعمال خواهد شد.

 

2- Authenticated Users :

 

کاربرانی که با یک User name و Password وارد سیستم شوند به عضویت این گروه در می ُآیند.

 

۳-      Anonymous Logon :

 

کاربرانی که بدون هیچ User name و Password وارد سیستم می شوند عضو این گروه می شوند.

 

۴-      Creator Owner :

 

زمانیکه Object ای را در سیستم ایجاد می کنیم به عنوان عضو این گروه هستیم.

 

۵-      Dialup :

 

هر User ای که از طریق Dialup وارد سیستم شود ، تحت عنوان و سطح دسترسی این گروه فعالیت می کند.

 

۶-      Interactive :

 

هر User  ای که به صورت Local به کامپیوتر دسترسی پیدا کند به عضویت این گروه در می آید.

 

۷-      Network :

 

هر کاربری که به صورت شبکه به کامپیوتر یا از طریق شبکه به کامپیوتر وصل شود عضو این گروه قرار می گیرد.  

 

در ادامه به مبحث Profile می پردازیم :

 

انواع Profile های نرم افزاری :

 

در حالت کلی به دو صورت می توانیم پروفایل تعریف کنیم. که عبارتند از سخت افزاری و نرم افزاری.

 

در حالت سخت افزاری که شامل حال سرویس ها و سخت افزار کامپیوتر می باشد و برای همه کاربران یکسان می باشد ، می توانیم پروفایل سخت افزاری تعریف کرد. پروفایل نرم افزاری که برای همه کاربران فولدر جداگانه ای در نظر می گیرد شامل پروفایل های زیر می گردد :

 

1-Local User Profile :

 

زمانیکه کاربر برای اولین بار به کامپیوتر Login می کند اگر به صورت پیش فرض برای کاربر مربوطه در قسمت پروفایل مسیری تعیین نشده باشد به صورت پیش فرض در فولدر Documents & Settings یک پروفایل پیش فرض به اسم کاربر مربوطه ساخته شده که از این به بعد از این فولدر جهت ذخیره کردن تغییرات کاربر استفاده می شود.

 

2- Roaming Profile :

 

در صورتی که بخواهیم می توانیم در قسمت پروفایل یک کاربر مسیر شاخه اشتراک گذاشته شده را وارد کنیم به این ترتیب هر بار که کاربر Login کند پروفایل کاربر مربوطه از مسیری که در قسمت پروفایل برای وی تعریف شده است فراخوانی میشود. معمولا از این نوع پروفایل در شبکه های Domain استفاده می شود.

 

3- Mandatory Profile :

 

در صورتی که بخواهیم تغییرات انجام شده بر روی پروفایل یک کاربر ذخیره نگردد ، کافی است که پروفایل خود را از Ntuser.dat به Ntuser.man تغییر دهیم. در واقع این نوع پروفایل یک نوعی از Roaming Profile است که فقط به صورت فقط خواندنی می باشد.

 

Home Folder :

 

یکی دیگز از قابلیتهایی می باشد که در تنظیمات کاربر می توان انجام داد. محلی است که کاربران در شبکه فایل های خود را در آن ذخیره می کنند. در قسمت پروفایل یک کاربر و در قسمت Home Folder می توانیم آدرس محلی و یا Remote کامپیوتری که Home Folder بر روی آن ذخیره می گردد را مشخص نماییم و کابران در صورت وصل شدن به فولدر مورد نظر در داخل My Computer فولدر مربوطه را به عنوان یک درایو مشاهده می کنند.

 

Logon Script :

 

فایل است که در داخل آن دستوراتی وجود دارد که به محض Logon کردن دستورات خاصی اجرا می گردد که این فایل ها با زبانهای برنامه نویسی مانند VB نوشته می شوند.

 

به امید پستی دیگر و آموزشی دیگر از دروس MCSE خدا نگهدار.