آموزشCCNA لایه های OSI(بخش7)


ساعت ٩:٤۱ ‎ق.ظ روز ٢٦ شهریور ۱۳۸۸  

به نام خدا

با سلام خدمت شما دوستان

این جلسه در خصوص چگونگی قرار دادن اطلاعات و سیگنالها روی media یا رسانه صحبت می کنیم.

همانگونه که می دانید  در شبکه زمانی که از hub(دستگاه مرکزی که سیم ارتباطی هر کامپیوتر به آن وصل می شود ، و در لایه 1 کار می کند) استفاده می شود  بستر موجود  یک بستر اشتراکی خواهد بود و در آن واحد تنها یک نفر می تواند اطلاعات خود را ارسال کند.در نتیجه به دلیل وجود تعدادی کاربر و نود نیاز هست تا مکانیزم یا قانونی  وجود داشته باشد تا کمترین تداخل را داشته باشیم . از آن جهت 2 مکانیزم وجود دارد.

1-CSMA/CD: Carrier sense multiple access with collision detection 

2-CSMA/CA: Carrier sense multiple access with collision avoidance

 

1-      CSMA/CD:

به این صورت است که زمانی که یک فرستنده قصد ارسال اطلاعات را دارد ابتدا خط را حس می کند که آیا کسی در حال ارسال اطلاعات هست یا نه (خط اشغال است یا نه)، اگر خط آزاد بود که فرستنده شروع به ارسال اطلاعات می کند، در غیر این صورت یک مدت زمانی random منتظر می ماند و مجددا خط را برای ارسال بررسی می کند و این کار رابارها تکرار می کند تا اطلاعاتش را ارسال کند.

حال در این میان ممکن است 2 نود دقیقا در یک  زمان اطلاعاتی را ارسال کنندو باعث ایجاد تداخل یا collision شوند.

در این وضعیت ، اولین نودی که این تداخل را تشخیص داد سیگنالی را به نام jamming signal ارسال می کند و به همه اطلاع می دهد که در مسیر ارتباطی تداخل رخ داده است .

هر نود پس از دریافت این سیگنال تا یک مدت زمانی random  منتظر می مانند و بعد از تمام شدن این زمان داستان مجددا شروع می شود .

در زیر چند فیلم مرتبط را می توانید برای مفهوم بیشتردانلود کنید.

دانلود

2-      CSMA/CA:

این مکانیزم نیز مشابه قبلی از حس کردن خط استفاده می کند ولی برخلاف آن تداخل را تشخیص نمی دهد ، بلکه سعی در جلوگیری این اتفاق می کند.

این مکانیزم در ارتباطات بی سیم مورد استفاده قرار می گیرد ، زیرا در این سیستم ها به دلیل media   مورد استفاده تشخیص اختلال به آن صورت امکان پذیر نیست .

در این مکانیزم به این صورت عمل می شود که  زمانی که فرستنده قصد ارسال دارد سیگنال RTS(request to send)  را ارسال میکند .و در خواست ارسال اطلاعات می کندو می گوید که چه مدت زمانی را برای ارسال اطلاعات خود نیاز دارد . در یافت کننده به محض دریافت این بسته در صورت خالی بودن فضا سیگنال CTS(Clear to send)  را ارسال می کند و می گوید که چه مدت زمانی کامپیوترهای دیگر سکوت کنند تا فرستنده آن اطلاعاتش را بفرستد .

 

در مقایسه کارایی این دو مثال چراغ راهنمایی مثال مناسبی است.

CSMA/CD  مانند چراغ چشمک زن و CSMA/CA  مانند چراغ کامل است. بدین صورت که در صورت کم بودن کاربران  سرعت CSMA/CD بیشتر است ولی در صورت افزایش کاربران در این نوع افزایش ناگهانی تداخل را خواهیم داشت .

به نمودار زیر توجه کنید.

 

 

موفق باشید.