جلسه پانزدهم آموزش Microsoft Windows XP Professional


ساعت ۱٠:٥۸ ‎ب.ظ روز ٢٢ دی ۱۳۸٧  

به نام آنکه هر چه داریم و هر چه هستیم از اوست

سلام دوستان شبکه های کامپیوتری ،

امیدوارم که همواره آموزش شبکه در این وبلاگ برای شما عزیزان لذت بخش باشه و از شما خواهش می کنم که حتما نظرات خود یا سوالات خود را در صفحه اصلی و در پست آخر وبلاگ بفرمایید که دیگر دوستان هم استفاده نمایند.

در  مبحث جلسه قبل به Virtual Memory رسیدیم. برای تنظیم این مورد شما باید آدرس زیر را طی نمایید :

Control panel -> system -> Advanced Tab -> Performance Setting -> Advanced Tab -> Virtual memory section-> change

قابلیت Virtual memory را معملا بر روی درایو ویندوز فعال می کنند ، درایو ویندوز را انتخاب و در قسمت initia size و maximum size مقادیری از فضای هارد که در حالت معمولی (initial ) و حداکثر بایستی به اطلاعات Ram اختصاص داده شود را وارد نمایید و بر روی Set کلیک نمایید. البته این نکته قابل توجه است که معمولا برای کارایی مناسب قسمت Initial Size رو معمولا 1.5 تا 2 برابر Ram خود بایستی انتخاب نمایید.(مثلا Ram سیستم من در اینجا 1GB می باشد ، مقدار Ram سیستم ما هم لو رفت نیشخند)

در ادامه به تنظیمات و برخی کارایی های دیگر ویندوز XP می پردازم.

Enviroment Variables :

حتما برای خیلی از شما دوستان شاید جالب باشه که بدونید زمانی که در منوی RUN می زنید Calc ، چطور میشه که برنامه ماشین حساب ویندوز باز میشه یا مثلا می زنید mspaint برنامه نقاشی ویندوز باز میشه. بله درستمتوجه شدید تمامی این موارد به عنوان Enviroment Variable تعریف می شوند که البته مایکروسافت یکسری از اینها را قبلا خودش تعریف کرده است. در این قسمت شما می توانید متغیرهای مورد نظر خود را معرفی نمایید. برای رفتن به این قسمت باید آدرس زیر را دنبال کنید :

Control panel -> system -> Advanced Tab -> Environment Variables

 

System Restore :

با استفاده از این قابلیت در ویندوز XP شما می توانید تغییرات انجام شده در سیستم عامل که مربوط به فایل ها و پوشه ها و فایل های مخصوص سیستم عامل می باشد را به تاریخ قبل برگردانیم. قابل ذکر است زمانی که برنامه ای بر روی کامپیوتر نصب و یا درایوری بر روی کامپیوتر نصب مب گردد که این تغییرات با موارد کنونی سیستم همخوانی نداشته باشد و باعث بهم ریختگی سیستم و یا کند شدن سیستم گردد، می توانیم با استفاده از ان قابلیت سیستم را به قبل از نصب آنها برگردانیم.

 به صورت پیش فرض هر 24 ساعت یکبار و یا در بعضی مواقع نصب برنامه ها و درایورهای مختلف تغییراتی در سیستم ایجاد نماید یک Restore Point ( نقطه بازگشت) ایجاد می نماید. قابل توجه است که System Restore در مواردی از قبیل اسناد و قایل های گرافیکی ، فایل های مربوط به حافظه مجازی ( Virtual Memory ) ، فایل های Hibernate و تمام فایلهایی که در قسمت My Document و Favorites و ... ذخیره می گردد ناتوان می باشد و این موارد را نمی تواند برگرداند.

برای اجرای این برنامه بایستی به آدرس زیر بروید :

Start menu -> All Programs -> Accessories -> System Tools -> System Restore

بعد از اجرای برنامه اولین گزینه یعنی Restore my computer to an earlier time را انتخاب کرده و Next می کنیم و در صفحه بد تاریخ چند روز قبل که سیستم مشکلی نداشته و آن تاریخ پر رنگ شده است را انتخاب می نماییم و Next کرده و در صفحه آخر هم که اطلاعاتی داده می شود و در نهایت باز هم Next می کنیم و سیستم Restart شده و در صورت امکان و نبودن مشکلی عملیات بعد از بالا آمدن ویندوز با موفقیت انجام می شود. این برنامه در ویندوز بسیار مفید می باشد برای کاربران معمولی چرا که در بسیاری از موارد نیاز به عوض کردن ویندوز نیست و با این برنامه میتوان دوباره ویندوز سالم خود را داشته باشیم.(خصوصا در خیلی مواقع برای برخی از ویروس ها که سیستم ما دچار شده است می توان از شر آن خلاص شد).

شاد و سربلند باشید.