جلسه یازدهم آموزش Microsoft Windows Server 2003


ساعت ۱۱:٠٠ ‎ق.ظ روز ٢٤ امرداد ۱۳۸٧  

به نام آنکه هر چه داریم و هر چه هستیم از اوست

سلام خدمت دوستان شبکه های کامپیوتری ،

امیدوارم که دروره های سیسکو که توسط دوست خوبم جناب مهندس افراشته به تازگی شروع شده مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد.

در ادامه مبحث جلسه گذشته از Course سرور 2003 به دستورات و Command های موجود در این ویندوز برای هر چه بهتر مدیریت کردن شبکه رسیدیم و به دستور Dsadd تا حدودی اشاره کردیم و در ادامه بیشتر به کارایی و قابلیتهای این دستور می پردازیم.

دستور Dsadd علاوه بر ایجاد یک User برای ایجاد Object های دیگر در( AD ( Active Directory هم کاربرد دارد.به طور مثال برای ایاد یک( OU ( Organisational Unit ز این دستور به شکل زیر استفاده می شود. اما قبل از اینکه طریقه نوشتن و Syntax دستور رو بگم باید بگم که OU اصلا چیست و به چه کاری می آید. Organisational Unit به معنای واحد سازمانی است و برای دسته بندی و مدیریت بهتر واحد های مختلف یک شرکت و همچنین کاربران موجود در آن واحدها کاربرد دارد و البته OU ها قابلیتهای دیگری هم دارند از جمله قابلیت پذیرفتن( GPO ( Group Policy Object , ...

مثالی از دستور Dsadd برای ایجاد یک OU :

dsadd ou ou=test,dc=securenetworks,dc=com

شما می توانید برای ساختن یک OU در OU دیگر نیز از این دستور به شکل زیر استفاده نمایید:

dsadd ou ou=test,ou=mytest,dc=securenetworks,dc=com

به طور مثال در دستور بالا یک OU به نام mytest در داخل OU دیگری که قبلا با نام test وجود داشته در داخل Domain به نام securenetworks.com ساخته می شود.

ساخت Group توسط دستور dsadd :

dsadd group cn=engineers,ou=test,dc=securenetworks,dc=com

دستور بالا یک Group در داخل OU موجود در Securenetworks.com می سازد. البته بایستی توجه داشته باشید که زمانی Group را می سازیم به صورت پیش فرض نوع گروه از نوع Security و محدوده آن Global می باشد( که در مورد انواع گروه ها و نوع محدوده آنها در جلسات قبلی صحبت شده است).

* در صورتی که بخواهید یک گروه از نوع Distribution بسازید بایستی به صورت زیر دستور را وارد نمایید:

dsadd group cn=engineers,ou=test,dc=securenetworks,dc=com -secgrp no -scope u

دستور بالا اعلام می کند که این گروه که می سازیم از نوع Security نیست ( secgrp no-) و Scope آن از نوع Universal است ( scope u-).

* سوئیچ دیگری که در این دستور کارایی دارد سوئیچ members- می باشد که توسط این سوئیچ می توانید کاربران این گروه را مشخص کنید و برای این کار بایستی برای هر یک اعضاء Distinguish name هر user را به طور جداگانه نوشته و بین DN های Userها فاصله دهیم.

در آخر به درخواست یکی از دوستان منبعی برای مطالعه بیشتر این دستور گذاشته ام:

http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc770883.aspx

http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc754037.aspx

شاد باشید و به آینده ای زیبا بنگرید.لبخندچشمک 
آموزش CCNA (قسمت دوم IP Address)


ساعت ۸:٠٦ ‎ب.ظ روز ٢٠ امرداد ۱۳۸٧  

IP Address Version 4 از دو بخش Major و Host تشکیل شده است.

فرق بین کلاسهای IP :

Class A :

Octet.Octet.Octet.Octet

در این کلاس یک Octet از چهار Octet ما Major و سه Octet دیگر Host میباشد، به عبارت دیگر در این کلاس 24 بیت برای Host می ماند و چون هر کدام از این بیت ها  1 یا 0 می باشند میتوانیم 2 به توان 24 حالت مختلف که معادل 16M میباشد ایجاد کنیم پس در این کلاس می توانیم تعداد 16M کامپیوتر را به عنوان Host قرار دهیم.

2^24= 2^4 * 2^20 = 16M

Class B :

Octet.Octet.Octet.Octet

در این کلاس دو Octet از چهار Octet ما Major ودو Octet دیگر Host میباشد، به عبارت دیگر در این کلاس 16بیت برای Host می ماند و چون هر کدام از این بیت ها  1 یا 0 می باشند میتوانیم 2 به توان 16 حالت مختلف که معادل 64K میباشد ایجاد کنیم پس در این کلاس می توانیم تعداد 64K کامپیوتر را به عنوان Host قرار دهیم.

2^16= 2^6 * 2^10 = 64K

Class C :

Octet.Octet.Octet.Octet

در این کلاس سه Octet از چهار Octet ما Major  وOctet دیگر Host میباشد، به عبارت دیگر در این کلاس 8 بیت برای Host می ماند و چون هر کدام از این بیت ها  1 یا 0 می باشند میتوانیم 2 به توان 8 حالت مختلف که معادل 256 میباشد ایجاد کنیم پس در این کلاس می توانیم تعداد 256 کامپیوتر را به عنوان Host قرار دهیم.

2^8= 256

  Major IP Address

اگر تمامی بیت های Host صفر باشد IP بدست آمده Major IP Address میباشد.

BroadCast IP Address

اگر تمامی بیت های Host ست شوند ( یعنی1 باشند) IP بدست آمده BroadCast IP Address میباشد.

نکته:

  • در هر یک از کلاسها تعداد Host ها دو تا کمتر از عدد بدست آمده میباشد چون اولین آدرس Major IP Address و آخرین آدرس BroadCast IP Address است.

Mask IP Address

به ما کمک می کند تا قسمت Host و Major هر IP Address را از هم تشخیص دهیم. دو سیستم موقعی با هم ازتبط برقرار می کنند که دارای Major یکسان و  Host های متفاوت باشند.

Subnet Mask در کلاسهای مختلف :

دقت داشته باشید که این Subnet Mask ها مربوط به سرویس دهندها هستند. به عنوان مثال Subnet Mask ، با عدد 255.255.255.0 مربوط به سرویس دهنده ای (Server) است که از IP کلاس C برای سرویس دادن به مشتری هایش (Client) استفاده میکند نه به ما که یک Host بر روی آن هستیم.

اگر این مطلب را متوجه شده باشید به راحتی می توانید Subnet Mask را در بقیه کلاسها  برای خود تحلیل کنید.Subnet Mask در کلاس A به صورت 255.0.0.0 است. یعنی همان طور که قبلا گفته شدMajor یا NetID، دارای هشت بیت است و بقیه بیت هامربوط به HostID می شوند. Subnet Mask در کلاس B به صورت 255.255.0.0 است و در کلاس C به صورت 255.255.255.0 می باشد. Subnet Mask یک Client که روی IP کلاس C است 255.255.255.255 است ، یعنی هیچ بیتی برای Host ندارد.

همواره موفق باشید " حرکت بسوی جلو بدون توقف " یادتون نره چشمک 
جلسه هفتم آموزش + Network


ساعت ۱٢:۱٩ ‎ب.ظ روز ۱۱ امرداد ۱۳۸٧  

به نام آنکه هر چه داریم و هر چه هستیم از اوست

سلام دوستان عزیز ،

در ادامه مبحث توپولوژی ها و تکنولوژی های شبکه به دو مورد دیگر اشاره خواهیم کرد و سپس به سراغ مباحث دیگر می رویم.

ارتباط با Infrared :

در ارتباطات Infrared (مادون قرمز) از فرکانسهای بالا استفاده می شود. در این روش سیگنالها نمی توانند از اشیا و دیوارها همانند سیستم بی سیم (Wi-Fi) عبور کنند. این امر بکارگیری مادون قرمز را محدود ساخته است. در فناوری مادون قرمز ارسال کننده و دریافت کننده باید یکدیگر را ببینند (در خط دید یکدیگر باشند) همانند یک کنترل کننده راه در دستگاه تلویزیون. بطور کلی در ارتباطات داخل ساختمان که فاصله ایسگاهها کم باشد از این روش استفاده می شود. در اینجا به جای سیم یا فیبر نوری (جلوتر بحث خواهد شد) که رسانه های انتقال هستند ، از امواج رادیویی یا نور مادون قرمز بعنوان رسانه انتقال استفاده می شود. امواج رادیویی بخاطر برد، پهنای باند و پوشش مکانی بیشتر ، از نور مادون قرمز کاربرد بیشتری دارند.

فیبر نوری ( Fiber Optic ):

این نوع کابلها یک رسانه جدید در شبکه می باشد که بر خلاف کابل های دیگر در برابر نوسانات و اختلالات موجود در شبکه مقاوم می باشد. این Media معمولا بخاطر سرعت انتقال اطلاعات در شبکه های WAN استفاده می شود. سرعت زیاد اطلاعات در این Media بدلیل پهنای باند زیاد این Media می باشد که در حالت کلی در دو نوع مختلف وجود دارد :

  • شیشه ای ( Glass Fiber Optic )
  • پلاستیکی ( Plastic Fiber Optic )

در نوع شیشه ای آن بدلیل شفافیت بیشتر مسافتی که اطلاعات طی می کند بیشتر می باشد. در حالیکه نوع پلاستیکی آن بدلیل انعطاف زیاد می تواند برای تبادل اطلاعات استفاده شود. معمولا هر دو نوع از این Media را نمی توان بیش از اندازه خم نمود. در این حالت ممکن است زاویه شکست نور دچار مشکل شده و تبادل اطلاعات بدرستی انجام نگیرد. معمولا هزینه پیاده سازی این Media زیاد بوده و به تجربه زیادی برای راه اندازی نیاز دارد. نصب کابل نوری و تجهیزات متفاوت آن نیاز به ابزارهای خاصی دارد و کاملا با نحوه نصب کابل های مسی متفاوت می باشد. کانکتورهای مورد استفاده در فیبر نوری دو نوع می باشد :

  • ( SC (Subscriber Connector
  • ( ST ( Straight Tip

انتقال سیگنال ( Signal Transmission ):

در حالت کلی سیگنال به دو صورت آنالوگ (Broad Band) و دیجیتال (Base Band ) انجام می گیرد.

در حالت کلی هر یک از دو حالت فوق به سه حالت زیر می توانند تقسیم شوند :

الف ) Simplex : در این حالت انتقال سیگنال فقط در یک جهت ارسال می گردد. (مانند آنتن تلویزیون)

ب) Full Duplex : در این حالت انتقال سیگنال در دو جهت بصورت همزمان می تواند ارسال شود. (مانند تلفن و موبایل)

ج) Half Duplex : در این حالت انتقال سیگنال در دو جهت ولی به صورت غیرهمزمان صورت میگیرد. ( مانند سیستم های بی سیم)

در کابلهای شبکه ، کابل های کواکسیال ارتباط یک طرفه (Half Duplex ) می تواند داشته باشد ولی در زوج کابل های UTP و یا STP با توجه به این که یک جفت کابل برای دریافت و یک فت کابل نیز برای فرستادن اطلاعات استفاده می شود می توان ارتباط دو طرفه (Full Duplex ) ایجاد کرد.

همواره شاد باشید.لبخند 
آموزش CCNA - ( قسمت اول IP Address )


ساعت ٩:٠۸ ‎ق.ظ روز ٦ امرداد ۱۳۸٧  

به نام خدا

IP Address :

برای اینکه ما بتونیم آدرس IP رو راحتتر به خاطر بسپاریم، آدرس IP  رو در مبنا ده استفاده میکنند ولی کامپیوترها و دیگر تجهیزات شبکه مانند روتر ها از آدرس IP به صورت باینری برای بر قراری ارتباط استفاده می کنند.

آدرس IP  ورژن 4 که مورد صحبت ماست از چهار قسمت تشکیل میشه که به هر کدوم از این قسمتها یک Octet یا یک هشت تایی میگیم. دلیلشم اینه که عدد هایی که در این Octet ها مینویسیم  در مبنای 10 است که نماینده 8 تا صفر یا یک که همون باینریه هستند.

Octet.Octet.Octet.Octet


به هر کدوم از  Octet از هشت  خونه یا هشت بیت تشکیل میشن، پس آدرس IP ورژن 4 از چهار Octet هشت بیتی بوجود میاد و در مجموع 32 بیت یا چهار بایت می باشد.

ارزش بیتها در هر Octet از سمت راست به چپ بیشتر میشه، به عبارت دیگه اولین خونه از سمت راست در هر Octet بیانگر 2 به توان صفر(1) و اولین خونه از سمت راست در هر Octet بیانگر 2 به توان هفت (128) است. پس با کمی دقت می فهمیم که هر Octet بین صفر تا 256 متغیره.(به غیر از اولین Octet از سمت چپ که بین 1 تا 239 است. )

اگر هر هشت خونه یک  ست شوند بزرگترین عدد آن Octet را داریم یعنی:

1+2+4+8+16+32+64+128=256

اگر هر هشت خونه صفر  ست شوند کوچکترین عدد آن Octet را داریم یعنی:

0+0+0+0+0+0+0+0=0

 

0 ≤ Octet ≤ 256

 

تقسیم بندی کلاس های IP :

برای تشخیص اینکه آدرس IP  ما در کدوم کلاس  IP قرار دارد به عدد اولین Octet در سمت چپ  نگاه می کنیم:

Octet.Octet.Octet.Octet

آدرسهای IP به پنج کلاس تقسیم میشن که انواع و تفاوتاشونو در ادامه میگم:


کلاس A :                                                                                                               

با ارزش ترین بیت Octet اول برای IP هایی که در این کلاس هستند صفر است، یعنی Octet اول برای این IP ها بین 1 تا 127 است:

 

 

 

 

 

 

 

0

1

2

4

8

16

32

64

128

 

1+0+0+0+0+0+0+0=1

1+2+4+8+16+32+64=127

 

 

 

1 ≤ A Class  ≤ 127

 

 

کلاس B :

با ارزش ترین بیت Octet اول برای IP هایی که در این کلاس هستند یک و بیت بعدی صفر  است، یعنی Octet اول برای این IP ها بین 128 تا 191 است:

 

 

 

 

 

 

0

1

1

2

4

8

16

32

64

128

 

0+0+0+0+0+0+0+128=128

1+2+4+8+16+32+128=191

 

 

128 ≤ B Class  ≤ 191

 

کلاس C :

با ارزش ترین دو بیت Octet اول برای IP هایی که در این کلاس هستند یک و بیت بعدی صفر  است، یعنی Octet اول برای این IP ها بین 192 تا 223 است:

 

 

 

 

 

0

1

1

1

2

4

8

16

32

64

128

 

0+0+0+0+0+0+64+128=192

1+2+4+8+16+64+128=223

 

 

192 ≤ C Class  ≤ 223

 

کلاس D :

با ارزش ترین  سه بیت Octet اول برای IP هایی که در این کلاس هستند یک و بیت بعدی صفر  است، یعنی Octet اول برای این IP ها بین 224 تا 239 است:

 

 

 

 

 

0

1

1

1

1

2

4

8

16

32

64

 

0+0+0+0+0+32+64+128=224

1+2+4+8+32+64+128=239

 

224≤ D Class  ≤ 239

 

کلاس E :

برای MultiCasting  استفاده میشود.

 

  •   ما به عنوان طراح شبکه فقط از سه کلاس اول یعنی A,B,C استفاده میکنیم.

  
آموزش ‍‍CCNA


ساعت ۱۱:۱۱ ‎ق.ظ روز ٤ امرداد ۱۳۸٧  

به نام خدا

سلام  به همه دوستان،

پویا جان خیلی ازت ممنونم که آموزش سیسکو را به دوستان اعلام کردی و همکاری با تو باعث خوشحالی منه.بیشتر خوشحال می شم اگر مطالبی که ارائه می کنم برای دوستان مفید باشه.

به امید خدا از این هفته آموزش دوره ‍CCNA را شروع می کنم.

منتظر اولین قسمت از آموزش سیسکو باشید با شعار همیشگی من:

"حرکت به سوی جلو بدون توقف"

  
بزودی آموزش دوره های سیسکو (CISCO)


ساعت ۱:٢٠ ‎ب.ظ روز ۳ امرداد ۱۳۸٧  

به نام آنکه هر چه داریم و هر چه هستیم از اوست

سلام دوستان عزیز جدید و قدیمی شبکه های کامپیوتری ،

خبر خوبی برای دوستداران این وبلاگ گروهی آموزشی دارم. از هفته آینده دروس تخصصی سیسکو توسط دوست عزیزم جناب آقای مهندس محمدرضا افراشته در این وبلاگ آموزش داده خواهد شد که دوستان عزیزی هم که در زمینه سیسکو خواهان آموزش این دوره ها می باشند به طور رایگان از این اطلاعات استفاده نمایند.

در انتها از مهندس افراشته بابت قبول کردن این مسئولیت تشکر و قدردانی می کنم. امیدوارم که دوستان از این اطلاعات نهایت استفاده را ببرند.

شاد و پیروز باشید.لبخند