جلسه چهارم آموزش + Network


ساعت ۱۱:۱۱ ‎ب.ظ روز ٢٤ آذر ۱۳۸٦  

به نام آنکه هر چه داریم و هر چه هستیم از اوست

سلام دوستان عزیز ،

توپولوژی شبکه ( Network Topology ) :

برای پیاده سازی یک شبکه نیاز به نقشه ای داریم که در داخل آن نوع و تعداد Media های مصرفی شامل کابلها ، کانکتورها مشخص شده است و چگونگی پیاده سازی شبکه از لحاظ فیزیکی در آن تعریف شده است. بطور مثال محل عبور کابلها و موارد دیگر.

انواع توپولوژی :

۱ - توپولوژی خطی ( BUS ) : در این توپولوژی تمام کامپیوتر ها توسط یک کابل به یکدیگر وصل شده اند. شبکه های BUS بر دو نوع می باشند :

الف ) Thin Net      ب ) Thick Net

کابلهای مورد استفاده در این نوع توپولوژی کابلهای کواکسیال Coaxial می باشد. سرعت این شبکه ها حداکثر 10Mb/Sec می باشد و همچنین عیب یابی و رفع مشکل این نوع از شبکه ها بسیار سخت می باشد.

۲ - توپولوژی Star :

در این توپولوژی همه کامپیوترها توسط کابلی به دستگاهی تحت عنوان هاب ( HUB ) متصل می شوند.

انواع کابلهای مورد استفاده در شبکه Star :

دو نوع کابل وجود دارد تحت عناوین ( STP ( Shielded Twist Pair و ( UTP ( Unshieded Twist Pair که STP کابلهایی هستند که دارای یک لایه محافظتی اضافه نسبت به UTP جهت جلوگیری از نفوذ نویز می باشند و از لحاظ قیمت از کابلهای UTP گرانتر می باشند. در این نوع کابل همانند UTP  ، از 8 رشته سیم تشکیل شده است که دو به دو به دور یکدیگر پییده شده اند و به این خاطر به آنها کابلهای زوج به هم تابیده شده گفته می شود.

کانکتور مورد استفاده در شبکه Star :

کانکتور مورد استفاده در این توپولوژی معروف به RJ-45  میباشد که شبیه کانکتورهای RJ-11 که برای تلفن استفاده می شود می باشد با این تفاوت که RJ-45 بصورت 8 سوزنه ولی RJ-11  بصورت 11 سوزنه می باشد.

انواع هاب ( Hub ) :

به ۳ دسته تقسیم می شوند :

الف ) Passive Hub : این نوع هابها خیلی قدیمی بوده و در حد یک ترمینال عمل می کند.

ب ) (Active Hub ( Passive Hub + Repeater : این نوع هابها علاوه بر اینکه کار Passsive Hub را انجام می دهند در داخل این نوع هابها دستگاهی بنام Repeater وجود دارد که این دستگاه فاصله تبادل اطلاعات ما را در شبکه افزایش می دهد و به نوعی یک تقویت کننده سیگنال می باشد.

ج ) ترکیبی ( Hybrid Hub ) : این نوع هاب ها علاوه بر انجام کار اکتیو هاب دارای قابلیت های اتصال شبکه به شبکه های دیگر را دارا می باشد.

سرعت تبادل اطلاعات در شبکه های Star بالا می باشد. معمولا این توپولوژی از شبکه دارای سرعت 10 تا 100Mb/Sec می باشد. برای آنکه سرعت خود را در یک شبکه Star تا 100Mb/Sec افزایش دهیم می بایست هاب و کارت شبکه و کابل هر سه سرعت 100Mb/Sec را ساپورت نمایند.

البته امروز با آمدن کابلهای CAT6 سرعت این نوع از شبکه ها به 1000Mb/Sec رسیده است.

شاد و پیروز باشید.

  
جلسه نهم آموزش Microsoft Windows XP Professional


ساعت ٩:۱٩ ‎ب.ظ روز ۸ آذر ۱۳۸٦  

به نام آنکه هر چه داریم هر چه هستیم از اوست 

با سلامی گرم البته نه به گرمی خانه های شما در زمستان سرد ،  

بار دیگر با پستی دیگر از دروس تخصصی مایکروسافت MCSE در خدمت شما عزیزان هستیم.

در این پست در ادامه پست قبلی آموزش ویندوز XP در رابطه با دیگر قسمت های یک پرینتر در محیط شبکه صحبت خواهیم کرد.  

Printer Properties  --> Advanced Tab   --> Separate page :  در حالت کلی به دو منظور می توانیم از Separate page استفاده نماییم: 

 ۱- به منظور جداسازی و شناختن صفحه های پرینت گرفته شده در داخل دستگاه پرینتر. 

 ۲- زمانی یک پرینتر در آن واحد از دو زبان مختلف استفاده می نماید و بخواهیم متوجه شویم که کدام پرینت با کدام زبان گرفته شده است. به طور مثال زمانی که با یک پرینتر بخواهیم با دو زبان Post Script و PLC پرینت های گرفته شده خود را تفکیک نماییم می توانیم استفاده کنیم. 

 پورت (LPR ( Line Printer Remote :  با استفاده از این پورت می توانیم این قابلیت را مهیا کنیم تا ماشین های مایکروسافت بتوانند با ماشین های Unix ارتباط برقرار نمایند. برای استفاده از این پورت حنما بایستی سرویس Print Services for Unix را بر روی ماشینهای مایکروسافت نصب نماییم. 

 Printer Properties --> Ports Tab --> Printer Pooling :  در صورتی که بخواهیم سرعت عملیات چاپ افزایش یابد و اگر یکی از Print Device های وجود در شبکه از کار بیفتد عملیات چاپ متوقف نگردد می توانیم برای چندین Print Device که هم مدل بوده و یا دارای درایور یکسان هستند می توانیم این Print Device ها را از طریق ندین پورت مختلف به یک دستگاه متصل نماییم و برای فعال کردن چنین امکانی در قسمت Ports در Printer Properties یک پرینتر گزینه Enable Printer Pooling را انتخاب می کنیم و سپس تک تک پورتها را از این طریق به پرینتر مرتبط می نماییم. 

 Redirecting Printer :  در صورتی که Print Device تعریف شده برای یک پرینتر با مشکل مواجه شود ، برای آنکه Job های موجود در صف Printer بتواند چاپ گردد می توانیم در قسمت Port واقع در Properties یک پرینتر پورت را تغییر دهیم . برای نمونه با تعریف کردن Local Port و اضافه کردن آن و اضافه نمودن یک آدرس پرینتر به اشتراک گذاشته شده یک Print Server را معرفی می نماییم. در نتیجه پرینت های مربوطه به یک پرینت سرور دیگر منتقل می گردد. در این حالت نیازی به فرستادن دوباره پرینت ها نمی باشد که به این عمل Redirecting گفته می شود. قابل ذکر است که باید درایورهای دو پرینتر یکی باشد. برای این کار بر روی پرینتری که قرار است اسناد ارسال شده در داخل آن به پرینتر دیگر انتقال پیدا کند رفته و Printer Properties گرفته و در قسمت Port و  در ادامه با انتخاب Add Port و با انتخاب Local Port و سپس  دکمه New Port را انتخاب می نماییم و در ادامه در قسمت Enter a Port Name با وارد کردن مسیر UNC پرینتر مربوطه که می خواهیم پرینت های خود را به آن منتقل نماییم پرینت ها را به پرینتر جدید منتقل مینماییم.  

در اینجا مبحث Printer ها در شبکه را به اتمام می رسانیم و در صورت هرگونه سوال و مشکل در رابطه با این پست یا پست های قبلی لطفا در قسمت نظرات اعلام نمایید.

 

روزهای خوبی را در پاییز ۸۶ سپری کنید.