جلسه هفتم آموزش Microsoft Windows Server 2003


ساعت ٧:٤٩ ‎ب.ظ روز ٢٦ آبان ۱۳۸٦  

به نام آنکه هر چه داریم و هر چه هستیم از اوست

سلام عرض می کنم خدمت تمامی دوستان عزیز و مهندسین گرامی ،

خدا را شاکریم که چنین دوستانی داریم که زود ما را می بخشند همانطور که در پست قبل دیدید و خدا را شکر که هر چه قویتر دوستان در کنار یکدیگر در جهت پیشبرد اهدافمون پیش می رویم. 

در ادامه مبحث Account Properties یک کاربر به سراغ Account Tab می رویم و در رابطه با قسمتهای آن توضیح خواهیم داد.

User Logon Name Section :

در این قسمت شما می توانید نام کاربری کاربر مربوطه را جهت وارد شدن و Login کردن به سیستم انتخاب نمایید و همچنین در قسمت جلوی آن نام Domain ای کاربر می بایست به آن وصل شود را مشخص می کنیم.

در قسمت پایین همین بخش شما می توانید نامی را جهت Login کردن کاربرانی که از ویندوز های قبل از ویندوز 2000 استفاده می کنند و می خواهند به سیستم وارد شوند وارد نمایید. این نام کاربری می تواند هم با قسمت بالا یکسان باشد یا حتی متفاوت با آن انتخاب نمایید.

Logon Hours :

در این قسمت می توانید شما ساعاتی که کاربر مجاز می باشد جهت اینکه بتواند به سیستم وارد شود را مشخص می کنید که اگر بخواهیم برای این مورد مثالی هم بزنیم : شما حتما کارتهای اینترنت را که مقدار استفاده روزانه و شبانه دارد را دیده اید و دیدید که شما با نام کاربری و کلمه عبور شبانه بخواهید وارد شوید فقط فقط در همان زمان که مشخص شده وارد می شود و در ساعات دیگر شبانه روز نمیتوان از آن استفاده کرد. البته تمامی شرکتها فقط از این سیستم استفاده نمی کنند و برخی دارای سیستم Radius Proxy می باشند که در مباحث Infrastructure II به این مبحث هم خواهیم پرداخت. البته شنا می توانید در این قسمت حتی کاربر را به روزهای خاصی هم محدود نمایید.

Log on To Section :

در قسمت Log on to  می توانیم مشخص نماییم که کاربر پشت چه کامپیوترهایی در شبکه می تواند با استفاده از این نام کاربری وارد سیستم شود.

Account Options Section :

در این قسمت می توانید شما مواردی علاوه بر مواردی که در هنگام ساخت کاربر داشتید نیز داشته باشید. از جمله اینکه می توانید مشخص کنید که کاربر جهت ورود به سیستم می بایست با استفاده از Smart Card هم Authenticate شود و سپس وارد سیستم شود.

Account Expires :

در قسمت Acount Expires شما می توانید تعریف کنید که این User Accunt در تاریخ مشخصی غیرفعال شود و از درجه اعتبار ساقط شود و دیگر کاربر نتواند با استفاده از آن وارد سیستم شود. البته در صورتیکه در هنگام ساختن User Account یا در Properties آن قسمت User Never Expire فعال نشده باشد.

تا آموزش دیگر از دروس مهندسی شبکه مایکروسافت خدانگهدار.

  
جلسه سوم آموزش + Network


ساعت ۱۱:٢٩ ‎ب.ظ روز ٩ آبان ۱۳۸٦  

به نام آنکه هر چه داریم و هر چه هستیم از اوست

سلام دوستان عزیز شبکه های رایانه ای ،

در ابتدا از تمامی دوستان عزیز بابت تاخیر در آپدیت وبلاگ عذرخواهی می کنم چرا که بالاخره درگیری های کاری و روزمره انسان تمامی ندارد. ثانیا بنا به درخواست بسیاری از دوستان که چه به صورت ایمیل و همچنین درخواست به صورت حضوری خدمت بنده مبنی فرموده اند  بر اینکه آموزشهای مقدماتی شبکه را هم تکمیل کنیم ، تصمیم گرفتیم که در کنار ۲ دوره دیگر این کار را انجام دهیم.

به سراغ درس می رویم و یادآوری می کنیم که تا مبحث کارتهای شبکه رسیدیم و توضیحات مختصری دادیم و در ادامه به موارد دیگر می پردازیم.

پارامترهای فیزیکی یک ( NIC ( Network Interface Card :

۱- Transceiver : این پارامتر بر روی کارت شبکه رابط بین NIC و Media می باشد. مثل : RJ45 و BNC .

2- Boot Rom : با استفاده از این پارامتر و قابلیت دو کارت شبکه می توانیم از طریق شبکه بدون استفاده از سیستم عامل به یک سرور وصل شده و بطور مثال شروع به نصب Win 2000 Professional یا XP نماییم.

Slot : توسط این پارامتر می توانیم کارتهای که به PC وصل شده می شوند بر اساس نوع استفاده Slot دارای سرعت های مختلف می باشند. معمولا Slot های معروفی که شرکتهای سازنده مادربرد برای محصولات خود در نظر می گیرند عبارتند از :

الف ) PCI : معمولا به رنگ سفید بر روی مادربرد قرار دارد و برای کارت شبکه نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

ب ) AGP : به رنگ قهوه ای و برای کارت گرافیکی می باشد.

ج) ISA : به رنگ سیاه و برای کارت شبکه می باشد.

د ) EISA : از نوع خیلی قدیمی می باشد.

Speed ( سرعت ) :

معمولا سرعت 10-100-1000 Mb/S سرعت های کارت های شبکه می باشد.

Access Method : معمولا Access Method های استفاده شده در این شبکه اکثرا CSMA/CA و CSMA/CD می باشند. قابل ذکر است که در شبکه های RING نوع Access Method از نوع Toen Ring می باشد.

پارامترهای قابل تنظیم بر روی Device ای مانند NIC :

۱- Interrupt Request

۲ - Memory Address & I/O

۳ -( Direct Memory Access ( DMA

شاد و موفق باشید.