جلسه هشتم آموزش Microsoft Windows XP Professional


ساعت ۱٠:۱٩ ‎ب.ظ روز ۱٩ مهر ۱۳۸٦  

 

به نام آنکه هر چه داریم و هر چه هستیم از اوست

 

 

سلام دوستان عزیز و گرامی ،

 

 

در ابتدا عید سعید فطر را به تمامی وبلاگ نویسان و دوستان عزیز تبریک عرض کرده و امیدوارم که از ماه عزیزی که گذشت همگی استفاده کرده باشیم. بابت تاخیر در آموزش عذرخواهی می کنم چرا که مسابقه ای را ترتیب داده بودیم و در وبلاگ گذاشته بودیم که شاهد آن بودید.

 

 

در این جلسه از آموزش ویندوز Xp با توجه به جلسه قبلی آموزش به سراغ مبحث پرینترها می رویم که بسیاری از قسمتهای آن به کار کسانی که پرینتری دارند و در شبکه نمی باشد هم می رود.

 

 

Printer :

به دستگاهی گفته می شود که امکان پرینت گرفتن را برای ما فراهم می کند. در داخل ویندوز XP دو نوع پرینتر قابل نصب می باشد :

 

 

1) Local Printer : به پرینتری گفته می شود که از لحاظ فیزیکی با کابلی به یکی از پورت های کامپیوتر وصل می باشد. 

 

 

2) Network Interface Printers : زمانی که در شبکه خود یک Printer Server داشته باشیم و بخواهیم از طریق شبکه به آن وصل شویم گفته می شود.

 

تعریف Printer Port : 

 

یک اینترفیس نرم افزاری می باشد که امکان برقراری ارتباط با پرینتر را برقرار می کند. ویندوز XP اینترفیس های Intel Netport ، HP JetDirect ، IEEE 1394 (Fire Wire) ، USB ، COM ، LPT را پشتیبانی می کند.

 

 

Print Server :

 

در صورتی که بر روی یک از سیستم عامل ها پرینتری نصب کرده و سپس پرینتر مورد نظر را Share نماییم کامپیوتر مورد نظر تبدیل به یک Print Server می گردد که می تواند پرینت ها را از کلاینتها گرفته و برای اینکه پرینت سرور خوبی داشته باشیم باید دستگاه موجود دارای هارد و رم کافی باشد. 

 

 

در صورتی که پرینت سرور خود را به جای پلاتفرم سرور ، XP انتخاب نماییم دو محدودیت زیر را خواهیم داشت :

 

 

1-      در صورت انتخاب ویندوز XP در آن واحد فقط 10 نفر می توانند به یک پرینت سرور پرینت بفرستند ولی اگر سرور انتخاب نماییم محدودیتی نداریم.

 

2-      در صورت انتخاب XP فقط ماشین های Unix می توانند از امکان پرینت استفاده نمایند ولی در صورت انتخاب سرور علاوه بر UNIX ماشینهای ناول و مکینتاش نیز می توانند از امکان پرینت استفاده نمایند.

 

 

تعریف Printer Driver :

 

به تعدادی از فایل ها اطلاق می شود که حاوی اطلاعات لازم ویندوز XP جهت تبدیل فرمانهای Print به زبان قابل فهم پرینتر مثل Pcl و Post Script می باشد.

 

 

سرویس Print Spooler :

 

توسط این سرویس کلیه فرایند پرینت های گرفته شده بین کلاینت و سرور مدیریت می شود. در واقع سرویس Print Spooler یک سرور در ارتباط با سرویس Print Spooler یک کلاینت می باشد. زمانی که یک کلاینت درخواستی را مبنی بر یک پرینت به یک سرور می فرستد ، این پرینتها در داخل فایل هایی تحت عنوان Spool File قرار می گیرد که این فایلها مخصوص پرینت گرفتن می باشد و سپس از طریق سرویس فوق به پرینتر ارسال می گردد.

 

 

Spool Folder :

 

دز صورتی که Job ها ( به هر درخواستی که جهت پرینت گرفتن به پرینتر فرستاده می شود یک Job می گویند ) به یک پرینتر ارسال می شود این پرینت ها در داخل شاخه ای به نام Spool در داخل شاخه ویندوز و در داخل شاخه System32 ذخیره می گردد. در نتیجه این درایو باید حجم کافی برای ذخیره کردن و نگه داشتن این Job ها را داشته باشد.

 

 

Additional Driver :

 

از طریق این گزینه می توانیم درایورهای لازم جهت Network Clients را بر روی پرینت سرور قرار داد تا کلاینتها زمانی که به صورت شبکه ای بخواهند پرینتر نصب نمایند درایور مورد نظر را از روی سرور گرفته و بر روی خود نصب کنند.

 

در صورتی که کلاینت های خود را 2000 و 2003 و XP انتخاب نماییم هر بار تغییری در درایور پرینتر مورد نظر ایجاد شد این کلاینتها به صورت خودکار درایور مربوطه را دانلود کرده و نصب می کنند. اما در صورتی که کلاینت های خود را NT و 9X انتخاب کرده باشیم فقط بار اول می توانند تغییرات را دریافت نمایند.

 

در جلسه بعدی بیشتر در رابطه با پرینتر در شبکه صحبت خواهیم کرد.

 

شاد و پیروز باشید.

  
جواب مسابقه شبکه های کامپيوتری


ساعت ۱۱:۳٥ ‎ق.ظ روز ۱۳ مهر ۱۳۸٦  

به نام آنکه هر چه داریم و هر چه هستیم از اوست                        

بار دیگر سلام به دوستان عزیز ،

جواب مسابقه شبکه های کامپیوتری :

در این مسئله و مشکل کوچک چند جنبه به نظر می رسد که دارای مشکل باشد که در اینجا مهمترین آنها را اعلام خواهم کرد :

1) مشکل در قسمت Simple File Sharing : در صورتی که این گزینه فعال باشد کاربر حتما می بایست با داشتن مجوز کاربری مناسب جهت استفاده از منابع به اشتراک گذاشته شده در کامپیوتر مورد نظر اقدام نماید.  

جهت تنظیم این قسمت می بایست وارد My Computer  شویم و سپس از منوی Tools قسمت Folder Options را انتخاب کرده و در View Tab تا انتها پایین آمده و گزینه Use Simple File Sharing را غیرفعال کنید.

2) وجود Firewall و سیستم های آنتی ویروس و امنیتی : در صورتی که کامپیوتر مورد نظر سیستم دیوار آتش ویندوز خود را فعال کرده باشد و یا از سیستم های آنتی ویروس و امنیتی استفاده کرده باشد این مشکل جهت برقراری ارتباط با منابع به اشتراک گذاشته شده در آن کامپیوتر وجود دارد.

* 3 ) غیرفعال بودن سرویس Server : در صورتی که کامپیوتر مورد نظر سرویس Server آن غیرفعال شده باشد کامپیوتر های دیگر موجود در شبکه نمی توانند از منابع این کامپیوتر استفاده کنند.

* 4 ) غیر فعال بودن سرویس Workstation : در صورتی که کامپیوتری می خواهد با دیگر کامپیوتری که منابع خود را به اشتراک گذاشته است ارتباط برقرار کند و از منابع آن استفاده کند سرویس Workstation آن غیرفعال باشد نمی تواند از منابع کامپیوتر روبرو استفاده نماید.

البته دلایل دیگری نیز می تواند داشته باشد ولی مهمترین آنها این 4 مورد بود. موارد 3 و 4 از همه مهمتر و ناشناخته تر هستند و بنده دوست داشتم که دوستان به این 2 مورد هم اشاره کنند که در پاسخهایی که به دست ما رسید فقط به موارد 1 و 2 اشاره شده بود و همچنین دوستان کمی در این مسابقه شرکت کردند و امیدواریم که در مسابقه های آتی جوابهای بیشتری از دوستان مختلف داشته باشیم.

دوستانی که برنده کارت اینترنت آرمان که دارای اعتبار 20 ساعت روزانه و 20 ساعت شبانه می باشد در زیر آمده اند و  به زودی این کارت از طریق Email دوستان به دست آنها خواهد رسید : 

۱)  پسری با کفشهای کتانی  با آدرس وبلاگ : www.mohammad86.com      

۲)  آقای حمیدرضا ملاهادی – گروه موسیقی پرشین بلاگ  با آدرس وبلاگ : whiteflag.persianblog.ir

 

 

موفق و پیروز باشید.

  
مسابقه همراه با جايزه


ساعت ۱٠:٢٠ ‎ب.ظ روز ۸ مهر ۱۳۸٦  

به نام آنکه هر چه داریم و هرچه هستیم از اوست

سلامی دیگر به دوستداران شبکه های کامپیوتری ،

سوال مسابقه :

ما در یک شبکه که Workgroup هم می باشد دو عدد کامپیوتر داریم که توسط یک کابل به یکدیگر متصل شده اند و هر دو کامپیوتر نیز دارای IP یکسان از یک کلاس ( مثلا کلاس C ) هستند. هر دو کامپیوتر می توانند یکدیگر را Ping کنند و از لحاظ ارتباط فیزیکی مشکلی بین آنها نیست.

در حال حاضر مشکل این شبکه کوچک این است که یک کامپیوتر نمی تواند از منابع به اشتراک گذاشته شده در کامپیوتر دیگر استفاده کند.

* قابل توجه می باشد که یکی از کامپیوترها به منابع کامپیوتر دیگر دسترسی ندارد( به عنوان مثال کامپیوتر ۱ به منابع کامپیوتر ۲ دسترسی دارد ولی کامپیوتر ۲ به منابع کامپیوتر ۱دسترسی ندارد) و همچنین تمامی مجوزها برای استفاده از منابع یکدیگر داده شده است و مشکلی در سطح دسترسی نیست.

حالا شما می بایست بگویید که مشکل این شبکه کوچک چیست؟

این مشکل به چند دلیل امکان رخ دادن دارد. هر کس به 2 مورد از آن اشاره کند ، جز کسانی که جواب درست داده اند قرار خواهد گرفت.

لطفا پاسخهای خود را در قسمت نظرات دیگران وارد کنید و به قید قرعه به ۳ نفر از دوستان از  بین جوابهای درست کارت اینترنت هدیه داده می شود. ( حتما ایمیل خود را وارد کنید که در صورت برنده شدن با شما برای هدیه هماهنگ شود ).

این مسابقه تا روز پنج شنبه ۱۲/۷/۸۶ ادامه دارد و در روز جمعه پاسخ این سوال ، هم در وبلاگ گروه شبکه و هم در وبلاگ گروه کامپیوتر و وب پرشین بلاگ به همراه اعلام اسامی دوستان برنده شده  اعلام خواهد شد.

موفق باشید.