اولین جلسه آموزشی Microsoft Windows Server 2003


ساعت ۱۱:۱٠ ‎ب.ظ روز ۳٠ فروردین ۱۳۸٦  

به نام آنکه هر چه داریم و هر چه هستیم از اوست

 

با سلام خدمت دوستان عزیز ،

در این پست می خوام آموزش اولین جلسه Microsoft Windows Server 2003 یا به قول مایکروسافت دومین Course به کد 290-70 از دروس MCSE رو شروع کنم.

 

راستی در رابطه با اینکه MCSE چه مدرکی می باشد و شامل چه دوره هایی می شود و ...،با توجه به درخواستی که داشتید به زودی پستی رو خواهم داد.

 

*** Microsoft Windows Server 2003 ***

 

انواع نسخه های Server 2003 :

 

1) Web Edition

2) Standard Edition

3) Enterprise Edition 

4) Data Center Edition

 

·   Server 2003 Web Edition :

 

این نسخه از ویندوز 2003 تا 2 GB ، RAM و در صورتی که سخت افزار شما پشتیبانی کند تا 2 عدد CPU را به صورت متقارن ( Symetric ) پشتیبانی می کند. این نسخه بیشتر در شبکه برای Web Server یا Application Server استفاده می شود و نمی توان به عنوان DC یا DHCP و یا FAX سرور در نظر گرفته شود.

 

نکته : در اینجا مفهوم Symetric  و Asymetric را می گویم تا در ادامه کار اگر جایی استفاده کردیم مشکل نداشته باشیم. در صورتی که در کامپیوتر خود  2 یا تعداد بیشتری CPU داشته باشیم چه به صورتDual Core  و یا به طور کل دو CPU مجزا از هم داشته باشیم ، زمای که دو CPU همزمان با یکدیگر کار می کنند و هر نوع دستورالعمل یا برنامه ای توسط هر یک اجرا می شود و محدودیتی در نوع دستورالعمل ها نمی باشد به این نوع CPU ها متقارن یا Symetric می گویند و در صورتی که برای هر کدام از CPU ها یک سری دستورالعمل خاص یا به طور مثال یک CPU فقط دستورالعملهای سیستمی و دیگری درخواستها و برنامه های کاربر را اجرا کند به این نوع نامتقارن Asymetric می گویند.

·   Server 2003 Standard Edition :

 

این نسخه از ویندوز 2003 تا 4 GB ، RAM و تا 4 عدد CPU را بصورت متقارن پشتیبانی می کند. این نسخه معمولا در شبکه های محلی استفاده می شود و می تواند به عنوان Web Server و یا Application Server و یا Mail Server  مورد استفاده قرار گیرد البته این مسئله را در نظر بگیرید که مطمئنا نسخه Web Edition برای راه انداختن Web Server دارای کارایی و Performance بهتری می باشد چرا که بسیاری از سرویس هایی که در Web Edition استفاده نمی شوند Stop شده اند و این مسئله سرعت سیستم را تا حد قابل توجهی بالا برده است.  

·   Server 2003 Enterprise Edition :

 

نسخه 32 بیتی Enterprise تا 32 GB ، RAM و تا 8 عدد CPU  و نسخه 64 بیتی آن 64 GB ، RAM و تا 8 عدد CPU را پشتیبانی می کنند. قدرت پردازش این Platform در حالت کلی بیشتر از نسخه Standard می باشد. 

 

·   Server 2003 Datacenter Edition :

 

این نسخه از ویندوز 2003 نیز در دو نسخه 32 و 64 بیتی عرضه می شود. نسخه 32 بیتی در حالت کلی تا 64 GB ، RAM و تا 32 عدد CPU را به صورت متقارن پشتیبانی می کند. اما نسخه 64 بیتی این ویندوز تا 512 GB ، RAM و تا 128 عدد CPU را به صورت متقارن پشتیبانی می کند. جاهایی که بخواهیم حجم بسیار سنگینی را جا به جا کنیم از این نسخه استفاده می کنیم. ( که باید بگویم که نسخه 64 بیتی این ویندوز بر روی CPU های Itanuim  اجرا می شود ).

 

خوش و سلامت باشید ، تا آموزش بعدی دروس MCSE خدانگهدار.

  
جلسه اول آموزش Microsoft Windows XP Professional


ساعت ۱٠:٢٢ ‎ب.ظ روز ٢٩ فروردین ۱۳۸٦  

 به نام آنکه هرچه داریم و هرچه هستیم از اوست

در جلسه اول آموزش ویندوز(XP (70-270 ما در رابطه با کارایی های ویندوز XP صحبت خواهیم کرد. 

 

 

قایلیت های جدید در ویندوز XP :

 

1- Automatic Update  :

 

این قابلیت در ویندوز Xp یک قابلیت جدید می باشد که توسط آن می توانیم تنظیم بکنیم که ویندوز به هنگام وصل شدن به اینترنت موارد لازم از جمله Patch  ، سرویس پک ها و Hotfix  های لازم را از اینترنت DownLoad  کرده و بر روی سیستم نصب بکند این قابلیت بر اساس تکنولوژی ای کار می کند که از پهنای باند idel  استفاده می کند و پهنای باند ما را بیهوده اشغال نمی کند. قابل ذکر است که این قابلیت در ویندوز 2000 با SP3 به بالا نیز موجود می باشد.

 

2- Copying Files and folders to a CD :

 

ویندوز XP می توانیم بدون کمک گرفتن از نرم افزاری فایل ها و فولدر های خود را در داخل سی دی کپی کرد.

 

3- Clear Type Support :

 

با فعال کردن این قابلیت که فقط در ویندوز Xp فعال می باشد در صورتی که مانیتور ما LCD باشد می توانیم لبه فونت ها را به صورت سایه دار مشاهده بکنیم.

 

4- Compressed Folder :

 

توسط این قابلیت می توانیم در ویندوز Xp در صورت نبودن نرم افزاری برای فشرده سازی یک فولدر فشرده ایجاد نمود و فایلهای خود را به صورت فشرده در داخل این فولدر قرار داد قابل ذکر است که در داخل این فولدر نمی توانیم فایل ذخیره کنیم.

 

5- Desktop Cleanup Wizard :

 

توسط این قابلیت جدید در ویندوز Xp می توانیم تنظیم کنیم که Shortcut  هایی که در طی 60  روز از آنها استفاده نمی شود از روی دسک تاپ پاک شود.

 

6- Fax Support :

 

توسط این امکان در ویندوز Xp کاربران علاوه بر فرستادن و گرفتن Fax بر روی کامپیوتر خود قادر خواهند بود از طریق شبکه نیز با نصب Fax Cilent فکس ارسال و دریافت کنند.

 

7- Fast User Switching for Multiple User of a computer :

 

این امکان می تواند کاربران را قادر بسازد بدون اینکه برنامه های خود را ببندند با کاربر دیگر وارد کامپیوتر شوند و کارهای خود را انجام دهند و چنانچه با کاربر قبلی وارد شدند برنامه های کاربر قبلی باز می ماند.

 

8- Local Support Additions and Regional options Enhancements :

 

این امکان یک سری از زبانهای محلی و SublLanguage ها را پشتیبانی می کند به طور مثال برای فرانسوی هایی که در کانادا زندگی می کنند زبان خاص آنها را فراهم نموده است.  

 

9- Auto-Configuration for Multiple Network Connectivity :

 

در صورتی که ما تنظیم کرده باشیم کامپیوتر ما به صورت اتوماتیک از سرور IP بگیرد و نتوانست به DHCP وصل شده و از آن IP بگیرد و ما نخواهیم از رنج کارت شبکه IP 169.254.x.y بگیرد (APIPA) می توانیم تنظیم کنیم که در قسمت Alternate Configuration هر IP که می خواهیم به صورت دستی وارد کنیم.

 

10-( Internet Connection Firewall ( ICF:

 

قابلیت جدید در ویندوز XP می باشد که توسط آن یک فایروال نرم افزاری می توانیم بر روی کامپیوتر ها ایجاد بکنیم و توسط آن می توانیم از ورود هکر ها به کامپیوتر جلوگیری کرد.

 

11- Remote Desktop and Desktop Connection :

 

با استفاده از این قابلیت می توانیم به صورت Remote پلاتفرم های XP و 2003 را مدیریت نمود قابل ذکر است این قابلیت برای کلاینتهای 2000 وجود نداشت. 

 

 

فایل سیستم ها :

 

بطور کلی سه نوع فایل سیستم برای محصولات مایکروسافت می توانیم استفاده نماییم :

 

FAT16 - FAT32- NTFS  

 

نکته :

 

سیستم عامل DOS فقط از FAT16 و سیستم عامل WIN9X هم از FAT16 و FAT32 و WinXP هر سه فایل سیستم را پشتیبانی می کند.

 

نکته :

 

زمانیکه قصد داریم هر سه سیستم عامل( DOS , 9X ,XP ) را بر روی یک درایو نصب کنیم حتما باید نوع فایل سیستم خود را FAT16 انتخاب بکنیم.

 

فایل سیستم NTFS نسبت به فایل سیستم های FAT16 , FAT32 دارای قابلیت های زیر می باشد :

 

1 – زمانیکه نوع فایل سیستم خود را NTFS انتخاب می کنیم از لحاظ امنیتی می توانیم برای کاربران و نحوه استفاده از File و Folder  قابلیت امنیتی ایجاد بکنیم . (Security )

 

2- حالت Compression

 

3- حالت Encryption (کد گذاری اطلاعات) 

 

نکته :

 

عملیات Compresstion , Encryption همزمان با هم نمی تواند انجام بپذیرد. 

 

 

4- Disk Quota (حد نصاب تعریف کردن)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

موفق باشید. 
اطلاعیه


ساعت ۱٢:۱٦ ‎ق.ظ روز ٢٦ فروردین ۱۳۸٦  

 به نام آنکه هر چه داریم و هر چه هستیم از اوست

با سلام خدمت دوستان ، امیدوارم که در بهار از هوا لذت ببرید.

متاسفم که یک مقدار دیر شد تا پست بذارم و لی در عوض این دیر کردن ،  یک خبر خوب و خوش دارم که به زودی درس های Windows XP Professional ( دوره 270-70 و اولین Course درس MCSE ) و Windows Server 2003 ( دوره 290-70 ) را به همراه +Network ادامه می دهیم تا دوستانی که با +Network آشنایی دارند و می خواهند موارد جدیدتری را یاد بگیرند هم بی نصیب نمانند.

شب و روزتان خوش. 
جلسه دوم آموزش +Network


ساعت ۳:٥٦ ‎ب.ظ روز ٩ فروردین ۱۳۸٦  

 به نام آنکه هر چه داریم و هر چه هستیم از اوست

تعریف گره ( Node ) و ایستگاه کاری ( Workstation ) :

هنگامی که کامپیوتری را به شبکه وصل می کنیم و به عنوان عضوی از شبکه می شود به یک ایستگاه کاری یا گره تبدیل می شود.

تقسیم بندی منطقی شبکه :

1) Work Group ( Peer to Peer ) :

در این مدل از شبکه تمامی کامپیوترها با یکدیگر برابرند و هر ایستگاه هم به عنوان Server و هم به عنوان Client عمل کند. در این مدل از شبکه هر ایستگاه مسئولیت مدیریت و ارتقاء دادن نرم افزارهای موجود بر روی دستگاه خود را بر عهده دارد. در این شبکه مدیریت مرکزی وجود ندارد و برای شبکه های با کمتر از 10 ایستگاه بکار می رود.

راه اندازی این شبکه نسبت به شبکه Domain راحتتر و سریعتر می باشد.

2) Domain ( Server Base ) :

در شبکه های Domain  از لحاظ تعداد کامپیوتر محدودیت وجود ندارد. در این مدل از شبکه مدیریت به صورت متمرکز می باشد یعنی اینکه یک کامپیوتر تمامی کارهایی که در شبکه انجام می شود را کنترل می کند , برای همین در شبکه Domain وجود حداقل یک Server اصلی به نام DC ( Domain Controller ) لازم می باشد و کلیه قوانین و Account و محدودیت های تعریف شده بر روی شبکه در داخل این Server تعریف می شود. در این شبکه به دلیل وجود مدیریت مرکزی از لحاظ امنیت ( Security ) در  سطح بالاتری قرار دارد.

برای راه اندازی شبکه Domain نیاز به یک سیستم عامل سرور می باشد.

در شبکه های WG ( Work Group ) سیستم عامل ها می توانند هر کدام از نسخه های Server , Win9x یا Professional XP و حتی NT باشد.

تعریف Network Adapter (NIC ) یا کارت شبکه :

دریافت دیتا از کامپیوتر و منتقل کردن بر روی Media و تبدیل جریان موجود در کامپیوتر به جریان مناسب جهت ارسال اطلاعات بر روی Media و بر عکس.

برای مشاهده کلیه مشخصات کارت شبکه دستور زیر را وارد می کنیم :

     Run -> Cmd ->ipconfig /all

Physical Address :

تمام کارت شبکه های (NIC) تولید شده در جهان دارای چنین آدرسی می باشند که این آدرس از طرف سازنده شرکت مذکور بر روی آن تعریف می شود. آدرس فوق یک فرمت هگزادسیمال بصورت زیر می باشد که توسط انجمن مهندسین برق و الکترونیک (IEEE) کنترل می شود. آدرس های MAC دارای طولی به اندازه شش بایت می باشند. سه بایت اول موجود در آدرس MAC , تولید کننده یک آداپتور شبکه را مشخص می نماید. به هر یک از تولید کنندگان یک کد منحصر به فرد (OUI = Organizational Unique Identifier ) و بر اساس فرایندهای خاصی نسبت داده می شود.

** - ** - ** - **